Rodič

Otec 68let, žije sám v bytě a již 8 let dělá problémy mě i okoli. Pije alkohol, chodí domu opilý, kamarádí se z bezdomovci,vodí je do bytu, bydlí tam, dělá dluhy za 3 roky milion korun.Snažím se mu pomoci, dluhy jsem splatila, vzala půjčku, vozím mu jídlo. Přesto se otec chová nevhodně, doma neuklízí, pokud chci přijít uklidit tak mi vyhání, slibuje, že nepije, lidé volají, že je pod vlivem, měl už 4 vážné úzary. Poslední mozku. Nechce mě poslechnout aby se choval slušně, nepil, umyl se, vypral si oblečení, je jak ty bezdomovci co si vodí domů. Hanba se na něj podívat. Žádné domluvy po dobrém ani po zlém nepomáhají, vše slíbí hlavně at už jsem pryč. Jednou nás i napadl. Co mám dělat?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, na základě toho mála co vím, vám mohu těžko poradit, co máte dělat, ale mohu zkusit napsat, jaké jsou další možnosti. První věc, kterou bych doporučoval zvážit, je ochrana sebe sama před ekonomickými i před psychickými důsledky otcova chování. Sama zjišťujete, že dosavadní strategie ke změně nevede. Opravdu nevím, proč byste měla např. uklízet, když vás vyhání či si kvůli jeho dluhům brát půjčku. U závislých (což je jedna z možností, proč se váš otec takto chová) ke změně - omezení pití či léčbě - mnohdy vede až tlak okolí -např. omezení kontaktu, finanční a sociální dopady jejich chování. Vhodné bývá pomáhat jen pokud o pomoc stojí a i v tom případě pečlivě zvážit, zda a za jakých podmínek jste ochotna pomoci. Toho lze využít jako tlaku na změnu chování ev. spolupráci v léčbě. Potřebné je však aby tato pravidla byla jednoznačně vymezena a vámi důsledně vyžadována. Důkazem nejsou sliby ale konkrétní činy. V některých případech je možná i nedobrovolná hospitalizace (pokud je dotyčný bezprostředně nebezpečný sobě či okolí), někdy bývá součástí řešení (případně alespoň zmírnění dopadů) omezení právní způsobilosti - například v nakládání s většími částkami peněz. Radu a podporu v konkrétních krocích by vám mohli poskytnout v některé z ambulancí pro závislé, kde mnohdy nabízejí konzultace i pro příbuzné. Existují i svépomocné skupiny pro blízké závislých např. Al-anon. Přeji hodně síly.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobry den, nemam vlastni zkusenost se zavislosti, proto se domnivam, ze nejlepe by vam pomohli v nejake poradne pro lecbu zavislosti. Mozna, ze tim, ze jste za otce zacala resit nasledky jeho chovani a problemu, ktere prinaseji, neni to zatim on sam, kdo by pocitoval potrebu stav zmenit a problemy zacit resit. Proto by snad bylo rozumne dat mu vedet, ze dalsi nasledky uz nemuzete resit za nej a pokusit se sama s tim byt smirena. Na vasem miste bych asi hledala pomoc a podporu i pro sebe, abyste dokazala otce dusledne vest k lecbe. At se vam to podari.


Zpět na seznam