Rodina

Dobrý večer, potřebovala bych poradit. Ocitla jsem se v situaci, kdy mě a děti opustil partner po dvanáctiletem vztahu. Mesic před svatbou. Je to již 3 mesice od jeho odchodu. Začalo to tím že jsem byla až chorobne zarliva a po videu na sociální síti na kterém se po něm plazila jiná žena, jsem ho vyhodila, 3 dny spal v autě a čekal zda se ozvu, ozvala jsem se a vrátil se domů, ale jen na jeden den a poté se odstehoval právě k té z videa. Nyní tvrdí že se k rodině nevrátí. Vím že jsem mu ublížila, ale ráda bych nějak rodinnou situaci vyřešila tak aby se vrátil domů. Premlouvala jsem ho, nechce, děti ho přemlouvaji také, ale nic s ním nehne. Z blízkého okolí vím že s ní už není spokojený, štve ho že jsou prý každý jiný. A já jsem zoufalá. Máte pro mě prosím nějaké řešení? Utnout kontakt bohužel nemohu abych mi s dětmi začala chybět, jelikož musíme komunikovat právě ohledně děti. Děkuji za odpověď
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud dobře rozumím, ptáte se jak dosáhnout toho, aby se přítel vrátil. Vzhledem k tomu že neznám podrobnosti a ani jednoho z vás, nemohu vám v tomto dát návod na řešení. Navíc si zdaleka nejsem jist, zda je tento cíl možný nebo dobrý. Z toho co píšete mám pocit, že v první řadě partner ublížil vám - svým chováním, které jste viděla někde zaznamenané. Následně jste ho vyhodila, což možná (!) byla unáhlená a silná reakce na to co jste viděla a domýšlela si kontext. Píši "možná", protože nic nevím o tom, zda jste již dříve nějaké potíže ve vztahu měli a nevím nic ani o tom, zda jste o této situaci nějak mluvili a jak to probíhalo. Domnívám se, že pokud nyní žije s novou partnerkou a říká, že se vrátit nechce, není přemlouvání vhodná strategie. Komunikovat kvůli péči o vaše společné děti je však potřebné a vhodné, stejně jako domluva, jak se budete dělit o péči v budoucnu. Pokud jste spolu schopni komunikovat relativně v klidu, tak by možná bylo vhodné i vyjasnění toho, jak vám vztah fungoval a na čem (krom jedné události) ztroskotal. Myslím, že z dlouhodobého hlediska by bylo užitečné, abyste si pro sebe v klidu ujasnila, zda a za jakých okolností či podmínek s ním chcete pokračovat v partnerském vztahu, co by bylo potřeba změnit či vyjasnit - což může trvat i pár měsíců. Následně uvidíte, zda se vaše představy potkají s jeho. Možná v tom pro sebe budete potřebovat podporu - ze strany blízkých přítel, nebo psychologa/ psychoterapeuta. Pokud nezvládnete s přítelem důležité věci probírat, byla by vhodná návštěva poradny pro rodinu čí párové psychoterapie (bez ohledu na to, zda spolu nakonec budete nebo ne). Přeji, ať se vám podaří najít to nejlepší z možných uspořádání, nejen pro vás, ale i vaše děti.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Rozumím tomu, že chcete vyřešit rodinné vztahy. Vztahy obecně bývají často dost komplikované. A já ani neznám dopodrobna Vaši situaci, takže nelze přesně říci, jak vztah zachránit. Mně samotné se stalo, že s některými lidmi, kteří mi byli velmi blízko, jsem se odcizila. Pomohlo mi, dát tomu čas a i přes momentální neshody, snažit se spolu vycházet dobře. Často se situace uklidila a my si zase našli k sobě cestu. Někdy také ne, ale asi to tak mělo být. Přeji hezký den.


Zpět na seznam