Rozchod

Dobrý den, po 5 letech jsem se rozešla s partnerem, neviděla jsem dlouhou dobu budoucnost a mnou požadované změny se nekonaly a několikrát jsem se zklamala návratem do vztahu. Partner je na tom obecně špatně, chtěla jsem mu vždy pomoci, ale nyní už nemám sílu. Je mi 30 let, cítím se nešťastná a mám pocit, že už nemám šanci si někoho najít, že je pozdě a zároveň řeším neustále strach o něj... Chtěla bych rodinu a žít "normální" život ne věčnou nejistotu. Myslíte, že už je pozdě? Kdysi mi jedna terapeutka říkala, že čas mám do 34, pak už ne...
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, rozchod v situaci kterou popisujete mi přijde jako legitimní a racionální řešení. Nevím, proč byste měla mít čas do … I když je podložené, že rizikovost těhotenství se se stoupajícím věkem objektivně zvyšuje. Řada žen (i potomků) zvládá bez výraznějších potíží i graviditu po 40. roce. Tedy myslím, že na navázání partnerského vztahu i otěhotnění máte ještě dostatek času. Blokovat vás naopak může nepřiměřený tlak na rychlost. (Stranou pak nechávám scénáře života bez dětí, který může i tak být pro řadu lidí naplˇnující). Pokud by vás potíže s ukončením vztahu, či tlak na navázání nového, příliš zatěžovaly, můžete vyhledat podporu psychoterapeuta. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Pokud se s partnerem necítíte dobře a bezpečně, máte plné právo se rozhodnout, zda v tomto vztahu pokračovat. Ale rozhodně to není konec všeho. Já si myslím, že na navázání plnohodnotného a šťastného vztahu není pozdě nikdy. Samozřejmě založení rodiny je časově omezené. Ale já osobně za hranici nepovažuji věk 34. Sama jsem také v tomto věku a i já stále hledám, ale netrápí mě to. Snažím se tomu nechat pokud možno volný průběh. Ne vše se dá dokonale naplánovat a stihnout v přesně určený čas. Přeji hezký den.


Zpět na seznam