Rozdvojena osobnost a paranoidni schizofrenie

Dobry den, chtela bych se zeptat na dve nemoci a to paranoidni schizofrenie a rozdvojena osobnost. Jsou to spise takove obecne otazky, nevim jestli odpovidate i na tohle, v kazdem pripade vam predem moc dekuji... Je mozne, aby se obe nemoci projevily zhruba ve stejnou dobu? Muzou se ty nemoci i po vyleceni znova vratit treba i o nekolik let pozdeji? Jak se pozna u rozdvojene osonosti, ze je zcela vylecena a ne jen potlacena? Clovek s rozdvojenou osobnosti si nepamatuje co delal, kdyz byl prepnuty na jinou osobnost, po vyleceni te nemoci si to stale nebude pamatovat a nebo se mu vzpominky vrati, a ma je vubec ulozene nekde v pameti? Stava se, ze clovek takovou nemoci projde aniz by o tom vedel a zjistit to az pozdeji? A da se nejak zpetne zjistit, jestli tou nemoci skutecne prosel? Da se taky urcit na ktere nemoci muze byt dany jedinec nachylny a mohl by je casem mit? Co u cloveka muze vyvolat paranoidni schizofrenii?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, na obecné a "teoretické" dotazy opravdu neodpovídáme. Neměli bychom pak kapacitu odpovídat lidem, kteří nás kontaktuji kvůli psychickým potížím svým, nebo někoho blízkého. Doporučuji vám pročíst běžně dostupné odborné či popularizační publikace, dobrý přehled lze získat i ve wikipedii. Ať se vám daří!
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz, který je velice odborný. Nejsem lékař, odpovídám ze své zkušenosti, která nemusí být dostačující. Můj pohled na paranoidní schizofrenii a rozdvojení osobnosti je za prvé, že to jsou dvě odlišné nemoci. A rozdvojení osobnosti považuji za poměrně vzácné. Ale teoreticky se mohou vyskytnout současně. Také si myslím, že při rozdvojení osobnosti, se obě složky úplně neodloučí. Člověk si uvědomuje, co dělal. A tedy ani nezapomíná, že tímto stavem prošel. Každá nemoc se může vrátit, psychiatrické onemocnění není výjimkou a většinou bývá dlouhodobé. Určitou náchylnost k nemoci jsem u sebe pozorovala dříve, než mi nemoc naplno vypukla. Především se to projevovalo větší náchylností na stres. Často jsem byla úzkostná. Byla ve mně určitá křehkost. Schizofrenii mi vyvolal velký stres. Což může být škola, zaměstnání, těžká životní událost. A samozřejmě i drogy. Spouštěč může být nenadálý nebo se může pomaličku vtírat až už je hranice překročena a nemoc vypukne. Přeji hezký den.


Zpět na seznam