rozpoznávání obličejů

Dobrý den, už několik týdnů se nemohu pořádně soustředit, protože se mi do hlavy vtiskla otázka, kterou nemohu vyprostit z hlavy,proč mi lidé, které znám připadají odlišní a jedineční a lidé které neznám, nechci říct že mi připadají stejní ale spíše takoví običejní,tipičtí,skoro jako kdybych je už někdy viděl, tím nechci říct že od sebe nerozeznám třicet lidí na ulici ale spíš že když si zkusím zapamatovat např. dělníka v autobuse tak zaručeně zakrátko potkám někoho,kdo mi ho bude minimálně připomínat, jak je to možné.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vysvětlení toho, že se různí lidé podobají jiným lidem, s největší pravděpodobností souvisí jednak s charekteristikou lidského vnímání a myšlení - např. schopností zobecnit a zařadit do některé z kategorií (např. "modrooký blonďák s velkým nosem a úzkou pusou"), dále pak schopností členit na kategorie do menších celků. (Postup samozřejmě může být i opačný - od konkrétních jednotivostí k obecnějším skupinám se společnými znaky.) Další roli pak hraje to, že základních charakteristik lidí, které běžně rozpoznáváme, je určité množství. (To lze ilustrovat na sestavování podobizny při policejním vyšetřování, což jste pravděpodobně viděl v některé detektivce.) S tímto jevem se v běžném životě setkává snad každý, ale většinou o tom hlouběji nepřemýšlí. Přeji hezký den.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Domnívám se, že podobné problémy řeší řada lidí a že odpověď je zřejmě celkem jednoduchá. Lidé, které, znáte, znáte i jejich příběhy, radosti a potíže, a jsou tím pro Vás barevnější. Lidé, které potkáváte na ulici, jako anonymní prostě zapadají do davu, jsou si zdánlivě podobní a není vlastně ani racionální důvod si je zapamatovávat. V budoucnu se Vám možná stane, že i cizí, neznámí lidé, Vám budou něčím blízcí a budete vnímat i jejich jedinečnost.


Zpět na seznam