Rozvod a antidepresiva

Dobry den. Mam dotaz. Muj muz bere antidepresiva. Trpel na uzkostne stavy pred casem, kdyz u nas bydlela chvili moje matka. Po case odesla. Bere je uz asi pul roku a bohuzel si vsimam, ze mu jsou dulezite veci uplne jedno. Je schopny se rozvest, i kdyz mame malou dceru, kterou nadevse miluje a nas vztah taky nebyl porad spatny. Posledni tyden byl ale porad jen s prateli a skoro vubec doma. Pry to nedokaze zmenit a pry vi, ze se nechova spravne, ale jinak to pry nejde. Nechapu ho. Chtela bych vedet, jestli ty antidepresiva muzou ovlivnovat i takovehle veci. Neuvedomuje si vubec realitu, se mi zda.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nejsem si jist zda jsem pochopil správně. Tážete se na vztah užívání antidepresiv a toho že váš muž nechodí domů? Nejsem psychiatr (který má na starosti předepisování takovýchto léků), nicméně nedokáži si takovouto přímou souvislost představit. Antidepresiva mohou vést k tomu, že se člověk méně trápí tlaky a nároky okolí, tedy například i tím, že dáváte na jevo svůj nesouhlas, nicméně neovlivňují rozhodnutí kdy kde budu. (Více v odpovědi peera.) Spíše mě napadá, zda to, že nechodí domů nemůže souviset s nějakou úzkostí a vyhýbáním se něčemu co je mu tam nepříjemné. Považoval bych za užitečné se ho na to zeptat i se dozvědět, co by mohlo pomoci, aby se tam cítil lépe. K postupu řešení - považoval bych za vhodné, abyste tyto problémy probrali oba společně s nějakým odborníkem. Jeho přítomnost by mohla pomoci vzájemnému porozumění a vyváženosti potřeb a nároků obou stran. Můžete navštívit např. poradnu pro rodinu či manželského poradce / psychoterapeuta. Dále je možné, že individuální psychoterapie by byla vhodnou podporou a nástrojem léčby pro vašeho manžela, ale i pro vás. Držím palce
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, váš dotaz je těžké zodpovědět bez podrobnější znalosti vaší situace, manželova stavu a medikace a také důkladné znalosti jednotlivých antidepresiv, které mají psychiatři. Z mé vlastní zkušenosti však antidepresiva skutečně mohou způsobovat určitou emoční plochost. Sama jsem zažila, že úleva po nich mi vlastně zabránila řešit dostatečně a s naléhavostí problémy, které jsem v té době měla. Na druhou stranu bych v jedné nejhorší době bez nich asi nebyla schopná ani běžného fungování. Řešit těžké věci, které vyžadují i mnoho práce na sobě, může být pro člověka s depresí a úzkostí skutečně nad jeho síly. Snad bych vám poradila pokud možno nic zásadního zatím neřešit a pokud to jde, důležitá rozhodnutí trochu odložit. Držte se.


Zpět na seznam