Rozvoj osobnosti

Dobry den, dosahl jsem stredniho veku. Prehodnocuji. Rad bych se vice dozvedel o sobe, rad bych pochopil lepe svuj osud, tak abych mohl zmenit a zil autenticteji svuj zivot. Chci na sobe pracovat. Co mi doporucujete?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je těžké na takto obecnou otázku odpovědět jinak než obecně. Různí lidé se poznávají a rozvíjejí řadou různých způsobů - studiem, cestováním, sportem, náboženstvím, prací, pomocí druhým, uměním apod. Důležitou roli mívají též situace, které překračují běžné a mnohokrát opakované, při kterých poznáváme hranici toho, co jsme si mysleli že jsme schopni zvládnout. Jestli dotaz adresujete psychologovi kvůli tomu, že se ptáte, zda v tomto může prospět i psychoterapie, odpovídám: ano, může. Hodně štěstí.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkujeme za Váš dotaz. Vnímám jej jako poněkud obecný a filozoficky laděný, proto i má odpověď bude tohoto rázu. Já sama se také nacházím v jakémsi zlomovém období, které by bylo možno nazvat středním věkem. Není to pro mne jednoduché. A i já mám momentálně jakousi "přehodnocovací" náladu. Člověk začíná více vnímat, že čas života nezadržitelně plyne - a s tím jde ruku v ruce touha dát životu hlubší smysl, definovat si hodnoty, které jsou pro mne skutečně důležité. Někdo hledá a nachází smysl života v rodině a dětech, někdo v pracovní kariéře, jiný hledá v oblastech osobního rozvoje, filozofie či náboženství. Pro lepší sebepoznání bývá nápomocná rovněž psychoterapie. Hledala a nacházela jsem do značné míry ve všech jmenovaných směrech. To, co tyto cesty pro mne spojuje, je úsilí o vědomý život, zakotvený v přítomném okamžiku. Toto, spolu se zdravým vztahem k sobě samému, je pro mne osobně zdrojem vnitřní svobody a štěstí. Zároveň je to podle mě i základní předpoklad zdravých vztahů k ostatním lidem. Lidé dnes velmi často dlouze a bolestně hledají, ale já osobně věřím, že nalézt lze pouze "tady a teď". A také věřím, že pokud někdo cítí touhu, bude mu cesta ukázána. Srdečně Vám to přeji.


Zpět na seznam