Samota

Už asi od 12 trpím stavy osamělosti. Často je mi smutno, že nemám partnerku nebo že zrovna kamarádi nemají čas. V posledních pár letech mi to pčijde ještě horší po několika delších vztazích a pár co netrvali ani měsíc mi přijde, že ženy se vzájemným schůzkám se mnou vyhýbají. Když nejdřív souhlasí se setkáním po pár dnech když má na setkání dojít couvnou a řeknou, že jsou unavené, nemají čas, dostali měsíčky atp. V posledním roku navíc i mnoho kamarádů skrz tu koronu ani nejde ven protože není kde si sednout ... za posledních pár let jsem také měl jen málo návštěv od kamarádů. Rád bych trávil čas s druhými. Měl holku co má podobné zájmy jako já. Taky mi chybí osobní kontakt, objetí, doteky, polibky atp. Často mám nechuť jít i nakupovat. Občas mě bolí nebo se mi točí hlava. Ráno a večer bývám smutný, že vedle mě nikdo neleží ...
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, děkuji za důvěru, se kterou se na naši poradnu obracíte. Mrzí mne, že zažíváte smutek z osamělosti. Úplně rozumím tomu, že byste rád trávil čas s druhými lidmi a našel partnerku s podobnými zájmy. Podpořím slova naší peer poradkyně, že je to zcela normální lidská potřeba a je přirozené, že pokud není naplněna, zažíváte smutek a pocity osamění. Ne pro každého je úplnou samozřejmostí navazovat nové vztahy přátelské či partnerské, navíc celospolečenská situace, která trvá bez mála již rok, seznamování vůbec nenahrává. Z toho, co píšete ale vnímám, že vztahy navazovat umíte, víte, jak na to. Vaše otázka není úplně explicitně položena, ale předpokládám, že byste možná rád udělal nějakou změnu, aby vztahy déle vydržely, anebo byly intenzivnější. Uvažujete, že se ženy schůzkám s Vámi možná vyhýbají, píšete o vztazích, které trvaly krátce. Možná si i kladete otázku, jak to dělat jinak. Mne napadá, že často, abychom mohli něco začít dělat jinak, je potřeba tomu, jak to je, nejprve co nejlépe porozumět. Podívat se na možné souvislosti, prohloubit uvědomění. K tomu může posloužit dobře rozhovor s někým blízkým, ke komu máte důvěru, rodič, prarodič, sourozenec. V něm zároveň můžete získat oporu pro případné další kroky. Někdy může být dobré ozvat se starým známým, trochu oživit vztahy, které dříve fungovaly a navázat na ně. Také je možné obrátit se na psychoterapeuta, který Vás může provést pocity osamělosti a podpořit při hledání nových vztahů. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Touha po blízkosti druhého člověka a po partnerském vztahu je naprosto zdravá a přirozená potřeba. Rozumím tomu, že jste smutný, když se vám ani po opakovaných pokusech nedaří vhodnou partnerku najít. Je skvělé, že k hledání přistupujete takto aktivně. Zároveň je fakt, že právě lásku a partnerství si nelze nijak zasloužit ani vynutit - je to svým způsobem zázrak, který se buď stane, nebo ne. Cítím, že jste plný svého smutku a pochybností, zda něco neděláte špatně. Možná by vám pomohlo probrat vše s nějakým zkušeným psychologem v rámci osobního rozhovoru s ním. Třeba by vám dal cenné rady, které by vám ulevily ve vašem napětí. Držím vám palce a přeji hodně štěstí ke splnění vašeho přání.


Zpět na seznam