Schizofrenní bratr

Dobrý den, můj bratr má schizofrenii. Někdy je lepší, jindy horší. Momentálně je v psychiatrické léčebně. Bydlí se starší matkou, vlastní 1/2 bytu a matka zbytek. Bojím se ho, přijde mi úchylný. Pro matku je náročné ho zvládat, teď se jí žije lépe, když je bratr v psychiatrické léčebně. Před posláním do psychiatrické léčebny uvažovala o nějakém ústavu, ale přijde jí to složité a také asi vůči synovi ošklivé, tudíž to neřeší. Brzy se má bratr vrátit domů a já se bojím, aby jí něco neudělal nebo se nedostala sama do psychiatrické léčebny nebo nedostala infarkt. A také se bojím, že když matka umře, tak bratr zdědí většinu a já třeba nedostanu ani čtvrt bytu. On nezná hodnotu peněz, nikdy nevydělával, je schopný peníze rozdat a byt zničit. Když by byl zbavený svéprávnosti, tak by ho to nezbavilo jeho 1/2 bytu? Ráda bych, aby byl v nějakém ústavu, abych v případě matky úmrtí nemusela také řešit, že můj bratr bude doma sám a vše zničí, ani uvařit si neumí a já mám vlastní rodinu a práci, na tohle bohužel nervy a čas. Je nějaký ústav bez dlouhé čekací doby v plzeňském kraji? Děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, cítím z vašeho dotazu obavy o matku, o to jak se situace v budoucnu vyvine i z toho, aby to na vás nekladlo nároky, na které nemáte kapacitu. Situaci popisujete z úhlu vzdálenějšího pozorovatele a přemýšlím o tom, jak vypadá život vašeho bratra z blízka - co prožívá, jak se chová a jakým způsobem to ovlivňuje jeho bezprostřední okolí. Chápu, že možná nemáte kapacitu ani chuť o bratra pečovat, zároveň však přesunutí do "ústavu" nemusí být nezbytné ani nejvhodnější řešení. Existuje řada dalších možností a variant péče - ambulantní služby, docházkové služby, chráněné bydlení atd. Co je nejvhodnější však bez detailní znalosti jeho stavu a řady dalších okolností nelze s jistou říci. Konkrétně bych za vhodný krok považoval, aby se téma budoucnosti i případných problémů v soužití začalo řešit ve spolupráci s odborníky. Pokud je váš bratr ještě hospitalizovaný, bylo by vhodné domluvit si schůzku s ošetřujícím lékařem a tam možné varianty budoucí péče probrat za přítomnosti matky, bratra, případně i vás. V případě, že je bratr již doma, můžete se obrátit na jeho ošetřujícího psychiatra nebo do centra duševního zdraví (CDZ). CDZ dokáže v případě potřeby zajistit celé spektrum služeb - zdravotních, sociálních, psychoterapeutickou podporu, poradenství atd. a to jak v budově centra, tak i návštěvou v domácnosti. Součástí nabízených služeb je i podpora příbuzných a blízkých. Na Plzeňsku takové služby poskytuje organizace Ledovec. Možná by takové podrobnější informace a plány zároveň pomohly zmírnit alespoň některé z vašich obav. Držím palce.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Chápu Vaši starost o Vaši matku a bratra, stejně tak Vaši reakci, kdy sdělujete Váš strach před bratrem. Ano, existují lepší a horší dny projevů schizofrenie, kdy je obtížné a náročné vyjít s takovým člověkem. Pro někoho to může být tzv. „velká neznámá“, která vyvolá obavy až strach. V druhé části dotazu zároveň popisujete pohled do budoucna, hledáte řešení pro svého bratra. Neboť je Vaše matka starší a soužití s bratrem může být pro ni vyčerpávající (nejen fyzicky, ale i psychicky), s přibývajícím věkem nemusí zcela zvládat určité situace nebo třeba ani nemá prostor sama pro sebe, pro vlastní život. Tak bych tuto okolnost asi pro jistotu začala co nejdříve řešit. S matkou si můžete pohovořit, co jí dělá v bydlení s bratrem obtíže, jak by se jí mohlo ulevit od starostí, zda by bylo možné onu ½ bytu vyřešit jinak než že vlastníkem zůstane bratr. Samozřejmě má každý člověk svá práva a ještě ve vztahu rodič-dítě mu vlastně nechceme ublížit nebo ho o něco obrat, ba naopak setrváváme v péči o dítě, někdy i na úkor nás samotných. Taková situace bývá často pro samotné rodiče dosti skličující s pocitem, že se zříkají svého dítěte, nedokážou mu zajistit budoucnost apod. Ale pak vyvstává pro mě otázka: Do jaké míry by byl bratr schopen, se o sebe postarat, i kdyby to znamenalo podporu nějaké organizace, sociálních pracovníků apod. Tuto situaci můžete zhodnotit a probrat např. i s odborníkem (lékař, psychiatr), který má Vašeho bratra v odborné péči. Další možnost by byla, požádat o podporu nějakou sociální službu (většinou nezisková společnost), která by mohla poradit, jak v této situaci postupovat, podat užitečné informace v oblasti člověk s duševní onemocněním a možné začlenění do společnosti, chráněné bydlení, nabídnout možné řešení apod. Zkuste se porozhlédnout ve Vašem okolí, v místě bydliště. Zrovna v plzeňském kraji mě napadá organizace s názvem „Ledovec“, na internetu budou určitě k dohledání další informace. Doufám, že jsem Vám alespoň trochu mohla ulevit od starostí, poskytnout potřebné informace pro začátek. Držím palce, ať najdete vhodné řešení, ke spokojenosti všech zúčastněných. Přeji hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam