Sebevědomí svépomocí

Dobrý den. Trápí mne nízké sebevědomí, kterého jsem si vědom a snažím se s tím něco dělat. Myslím,že okolí mne i považuje za sebevědomého, nicméně vnitřně mě to deptá, občas z toho mívám i deprese. Trošičku mne i obtěžuje paranoia. Nicméně vše v takovém měřítku, abych si to uvědomil a pokusil se to řešit. Zkusil jsem i navštívit psychologa, ovšem dopadlo to takovým fiaskem, že do budoucna již nejsem schopen jakémukoli psychologovi důvěřovat. Z toho důvodu se táži anonymně jak si lze svépomocí zlepšit sebevědomí z jehož nedostatku si myslím, že i pramení paranoidní vnímání okolí. Tedy, zda mi můžete doporučit nějaké osvědčené postupy, případně publikace, které mne někam posunou. Ještě bych se chtěl zeptat, zda existuje nějaká obecná symbolika vysvětlující fóbii z kořenů, která mne taktéž obtěžuje (miluji přírodu a lesy, ale děsím se, že mne spoutají kořeny stromů). Děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, píšete že vás trápí a život vám komplikuje celá řada věcí, nicméně z informací, které nabízíte, si nedokáži přesněji představit původ obtíží, jakým způsobem vám do života zasahují, ani co s tím zkoušíte dělat. Bez těchto informací je těžko doporučení poskytnout. Osobní kontakt (resp. dialog) je jejich nenahraditelným zdrojem a mnohdy zároveň nástrojem pro navození změn. Mrzí mě vaše špatná zkušenost s návštěvou psychologa, ale ani zde nepopisujete co se stalo. Zřejmě by bylo na místě zkusit navštívit jiného odborníka - psychologa, psychiatra či psychoterapeuta. Pokud je to pro vás příliš velká bariéra, můžete své potíže probrat na některé z linek důvěry. Přeji hodně štěstí.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Píšete, že Vás trápí nízké sebevědomí, které Vás značně omezuje ve Vašem životě. Sama mám také s takovými pocity osobní zkušenost a to, co mi v životě nejvíce pomohlo se s takovými stavy vyrovnat, je individuální dlouhodobá psychoterapie. Píšete, že máte s psychologem špatnou zkušenost a že již nechcete znovu psychologa zkoušet. Ráda bych Vás podpořila a povzbudila v tom, abyste nerezignoval na základě jedné zkušenosti na psychologickou pomoc jako takovou. Vždy záleží na tom, na koho natrefíte, jak si s kým sednete. A právě v oblasti vnímání sebe sama a své vlastní hodnoty je psychoterapie skvělým vodítkem. Co se týče fobie z kořenů - o tom bohužel nic nevím. Přeji Vám nové impulzy a novou naději, že naleznete lepší odbornou pomoc, která Vám bude vyhovovat a pomáhat. Ať se Vám daří.


Zpět na seznam