Sebevrazda, vrazda, deprese, drogy...tak všechno

Dobrej, chtěla bych se vás zeptat jestli je moje situace špatná nebo běžná a lehce léčitelná vzhledem k tomu že mi je 17. Několikrát denně myslim na sebevraždu a parkrat sem ji zkusila ale nepovedla se co nadelam, v posledni době sem začala uvažovat a plánovat že by zase nebylo tak těžké někoho zabít a zahladit důkazy a byla by to i zábava s mučením atd. ale to teď momentálně neni asi problém. Řezu se nebo palim cigaretou aspon jednou denně, hodne piju flaska denně neni problém, sem agresivnější než kdy jindy nedokážu se soustředit ani spát momentálně uz 4 nebo 5 noci nespim teď nevím a kdyz uz usnu tak na hodinku z ktery se probudim s nocnima murama je to celkem na nic takze jenom jak by ste odhadl moji situaci? Díky
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vaši situaci odhaduji tak, že se vám nežije příliš dobře. Jak sama tušíte, to co prožíváte běžné není, nicméně v psychiatrických ambulancích a v psychoterapii se léčí řada lidí, kteří mají velmi podobné psychické potíže. Jestli odhadem myslíte výhled do budoucna, tak se obávám, že bez odborné pomoci se vám v dohledné době o moc lépe dařit nebude. Pokud pomoc vyhledáte předpokládám, že se může váš život významně změnit k lepšímu. Nicméně, jak moc a jak rychle, bude do značné míry záležet i na tom, jak budete na změně pracovat a spolupracovat vy. V první řadě bych doporučil návštěvu psychiatra - léky dokáží stabilizovat spánek, napětí i nálady. Pokud by objednací doba byla příliš dlouhá, můžete navštívit i některé z krizových center. Dále by bylo vhodné, abyste začala navštěvovat psychoterapii - s kontakty vám může poradit psychiatr, či si najděte kontakt na klinického psychologa. V psychoterapii byste měla možnost ujasnit si, jaké věci ve vašem životě stav zhoršují a jaké naopak zlepšují, hledat a zkoušet nové strategie jak se s obtížnými situacemi vypořádat a v neposlední řadě byste měla možnost získat podporu na uskutečňování těchto změn. Ve své praxi jsem viděl řadu lidí s podobným typem obtíží a mám zkušenost, že i výrazná změna je možná, ale nepřijde sama ani ze dne na den. Proto vám přeji hodně štěstí, odhodlání a vytrvalosti.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vypadá to, že dobře víte, co děláte a jaké máte sklony. Když jste se rozhodla napsat do poradny, asi je Vám jasné, že standardní to není. Určitě by bylo dobré vyhledat pomoc a svěřit se s myšlenkami, které máte a pracovat s podněty, které Vás k podobným úvahám vedou, proč tomu tak je. Alkohol vše navíc umocňuje a se závislostí se těžce bojuje. Přeji Vám, abyste našla šťastnější přístup k životu.


Zpět na seznam