Sexuální orientace, pohlavní identita

Dobrý den je mi 19 let a jsem muž, poslední dobou mám problém v oblasti mé sexuální orientace, začal jsem přemýšlet, jestli bych nemohl být gay, a nebo transsexuál. O tom, že bych mohl být něco jiného než heterosexuál jsem tušil asi od svých 16-17 let, ale vždy jsem myslel, že nejspíš budu bisexuál, nebo mám jen pomatené hormony v souvislosti s dospíváním, takže jsem tomu nevěnoval větší pozornost, a proto jsem vždy měl pouze něco s ženami, jako je pohlavní styk atd., ale při poslední zkušenosti s ženou to nebylo ono a já začal mít zprvu úzkosti z toho, jestli bych nemohl být gay, jenže později mě napadla i myšlenka transsexuality a od té doby nad tím stále přemýšlím a mám z toho velmi špatné stavy (úzkosti, deprese) nikdy předtím jsem nad tím nepřemýšlel a vždy jsem si byl jistý tím kým jsem mužem, ale nyní mívám takové nepříjemné pocity, jakoby bych si nebyl sám sebou jistý, mám tedy strach, jestli opravdu nejsem transsexuálem, hledal jsem si různé příznaky a žádné z nich nevykazuji, jen se mi třeba stane, že se na sobě ten příznak snažím najít až mi přijde, že ho najdu a z toho mám úzkosti, a proto si třeba říkám, když nad tím furt přemýšlím, jestli si to, že jsem transsexuál nechci připustit a přiznat si to. Je to pro mě těžké, protože se cítím jako muž a jsem s tím spokojený, ale zároveň nad tím musím pořád přemýšlet a mám strach jestli opravdu transsexuál nejsem a jsem velmi zmatený. Děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu že vaše prožitky mohou být nepříjemné a matoucí. Touto formou se lze jen obtížně vyslovit k vaší sexuální preferenci. Napovědět vám mohou vaše reakce na různé sexuální podněty a pokud přetrvávají nejasnosti, můžete vše konzultovat na některém ze sexuologických pracovišť. Bez ohledu na to, jakou máte ve skutečnosti sexuální preferenci , mi však připadá, že trpíte výraznými úzkostmi. Ty se mohou projevovat i tím, že o věcech jasných či téměř jasných pochybujete. Například o tom, že jste u sebe sice žádné významnější příznaky neshledal, ale při úzkostně podrobném sledování nakonec naleznete nějaký drobný (možná dokonce vsugerovaný) projev. Domnívám se, že by bylo vhodné tyto úzkosti řešit. V tom vám může pomoci psychoterapie, případně i psychiatrické léky. Následující příklad není zlehčením vašich těžkostí, ale ilustrací, jak to s hodnocením projevů nemocí často bývá, pokud člověk posuzuje sám sebe. (Nemohu s jistotou vědět, zda je to váš případ, je to však možné.) Jen s mírnou nadsázkou se říká, že nejnemocnější lidé jsou studenti medicíny při přípravě na zkoušku z patologie. Reálně jsou u sebe schopni pozorovat drobné projevy celé řady onemocnění, včetně těch nejzávažnějších. Psychologicky lze tento jev vysvětlit zaměřením a výběrovostí pozornosti ("necítím občas divný pocit v epigastriu?"), ztrátou odstupu a objektivity hodnocení. Pokud je přítomna úzkost, pak je nevýznamným vjemům (např. "škrundání v břiše") přisouzena vysoká významnost ("je to projev nemoci"). Přeji, ať se vám daří !
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Z vašeho dotazu je cítit, v jak velikém napětí jste a jak intenzivně otázku své sexuální orientace a identity řešíte. Rozumím vašim obavám, nejspíše se cítíte velmi zmatený a jakoby se rozkolísaly samotné základy toho, kým jste a jak se ve svém těle cítíte. Samozřejmě nemohu tušit, jak to s vaší orientací a identitou ve skutečnosti je. A věřím, že na to jistě přijdete sám. Zároveň se mi však zdá, že míra vaší úzkosti je opravdu vysoká a že vaše současné psychické rozpoložení je teď pro vás vlastně mnohem větší "výzvou", než orientace samotná. Když jsem se nacházela v podobných stavech, vždy jsem hledala, kdo by mi pomohl uklidnit se a zorientovat se v tom, co se se mnou děje. Mám v tomto ohledu velmi dobré zkušenosti s psychoterapií. Vždy mi pomohla lépe porozumět svým obavám a pochopit, z čeho pramení. Věřím, že pravidelné rozhovory s psychologem (psychoterapeutem) by pomohly i vám. A konkrétně ve vašem případě je samozřejmě možné zvážit i návštěvu sexuologa. Přeji vám mnoho sil a klidnou hlavu pro hledání toho, kým opravdu jste a jaký život toužíte žít. Držím vám palce.


Zpět na seznam