Šílená přítelkyně asi na léčení

DObrý den žiju s přítelkyní ve společné domácnosti máme malou holčičku její 1,3 roku jsem spolu přes 2 roky. Myslím si že je na léčení když ji něco vytknu tak se naštve na mě a je schopná se semnou nebavit až 2 týdny pak rezignuje nedělá nic nejí max 1 jídlo denně pije jenom kávu a kouří cigarety. Nebaví se už ani s mojí mamkou a o děti ani nesáhne nepohladí nehraje neudělá nic, protže jsem vynadal, že malá spadla ze židle, přímo na hlava díky tomu, že se jí nechtělo jí dát do stolíčky ani si to nebyla schopná přiznat jako by na tak co se stalo měl jsem v to chvíli stra o malou, protože to byla její lenost jí dát do zabezpečené stolíčky kde nemůže spadnout .... A hlavně dělá naschvály jídlo co bylo na více dní radši vyhodila, prádlo vyprala jenom svoje, nádobí taky neumije a ještě do toho trochu začala pít alkohol
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zdá se, že aktuální situace ve vaší domácnosti je krajně náročná pro všechny zúčastněné. Považuji za důležité myslet i na vaší dceru, která se vzhledem k věku nemůže bránit ani situaci výrazněji ovlivnit. Z toho co popisujete nevyplývá jednoznačně, jaké jsou příčiny aktuálního stavu vaší partnerky, tudíž lze těžko usuzovat na možné postupy řešení. Může jít jak o projevy psychického onemocnění, tak o reakci na dlouhodobé vyčerpání a nespokojenost. Za jednoznačné však považuji, že potřebuje pomoc , a to jednak praktickou - úlevu a podporu v péči o dceru, pomoc s péčí o domácnost atd. - kvůli tomu, že to v současném stavu evidentně nezvládá a nezdá se, že zvýšení tlaku na to aby lépe „fungovala“ něco mění (tento tlak může naopak celou situaci ještě zhoršovat). Pravděpodobně by byla na místě i odborná pomoc. Můžete se objednat do „poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy“, případně navštívit některé z krizových center. Pokud by partnerka měla zájem pomoc vyhledat sama, bylo by vhodné aby vše probrala s psychologem nebo psychiatrem. Přeji, ať se vám společně podaří situace zlepšit.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako matka dvou malých dětí naprosto rozumím tomu, že vám leží na srdci péče o dceru a že o ni máte obavy. Váš popis chování přítelkyně opravdu nasvědčuje tomu, že čelí nějakým psychickým obtížím, které jí brání dostatečně pečovat o domácnost a o vaše dítě. Péče o dítě je velmi psychicky náročná a někdy se stane, že ten tlak na matku je natolik velký, že se mohou psychické potíže zhoršit. Na tento stav pak člověk může reagovat různě. Sama od sebe to znám - výkyvy mezi úzkostnou pečlivostí a unavenou rezignovaností a pasivitou, když je stresu až nad hlavu a množství povinností nad mé síly. Jako matka vím, že je důležité nebýt na vše sama. Pomoc vaše i dalších členů širší rodiny by mohla být přínosem. Zároveň můžete partnerku motivovat k návštěvě odborníka, projevit své obavy a zájem o ni. Pokud by to nebyla schopna vzít od vás, může s ní tom zkusit promluvit někdo jiný, ke komu má důvěru. Vždy pomůže, když se dá stranou kritika za to, co podle vás nedělá dobře. Důležité mi přijde projevit obavu o ni a vyjádřit podporu, že to společně můžete a chcete zvládnout. Motivací může být společné dítě. Držím palce, ať se najde řešení a vaše rodinná situace se zlepší.


Zpět na seznam