Šílené výkyvy nálad

Dobrý den, asi to není úplně důležité, ale přesto vám píšu, protože bych byla ráda za názor odborníka. Už delší dobu trpím nezvladatelnými výkyvy nálad a návaly vzteku. V jednu chvíli jsem tak šťastná, že to snad ani popsat nejde, a v mžiku jsem zase smutná, vzteklá, nenávistná a zlá. Já už nevím, co s tím mám dělat. Prostě se vůbec nedokážu ovládat. Sebevražedné sklony ani nic podobného nemám. Ani nevím, jestli je to dotaz pro psychologa, nebo jestli jsem rovnou zralá na psychiatra. Říkám si, že jsem blázen, že jsem šílená, že už nikdy nebudu normální holka. Jen tak pro doplnění, je mi 16 let. Předem moc děkuji za odpověď. Anonym
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, rozhodně je to dotaz pro psychologa a přide mi fajn, že se ptáte :) Kolísání nálad jaké popisujete může být způsobené celou řadou faktorů. V tomto prostoru a navíc na dálku však nelze zhodnotit, jak tomu je právě u vás. Významnou roli v tom může hrát i dospívání samotné - hormonální změny, změny v sociálních rolích, rozpory mezi tím co okolí chce po vás a vy od nich, nakolik můžete své představy naplňovat.. atd. Pokud máte v životě nějaké těžkosti, které lze obtížně zvládnout či vyřešit, může to souviset i s tím. Vzhledem k tomu, že se vám s tím nežije dobře a samotné se vám to nedaří změnit, doporučil bych vám, abyste vše probrala s psychologem. Umožní to jemu i vám se v příčinách více vyznat a na základě toho hledat způsoby, jak to lépe zvládat či měnit. Nelze vyloučit, že bude vhodné do toho zapojit i pomoc psychiatrickými léky - v tuto se mi to však zdá předčasné. Obrátit se můžete na školního psychologa, klinického psychologa a nebo můžete začít i tím, že situaci probrete na telefonní Lince bezpečí - tam lze volat i anonymně. Držím vám palce, přeji ať najdete způsob jak být v životě spokojená a věřím, že je možné abyste toho dosáhla.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, v šestnácti letech jsem také mívala výkyvy nálad, nebyly však nezvladatelné a myslím, že se navenek ani neprojevovaly. Vzpomínám si, že jsem měla celkem dlouhé období, kdy jsem byla bezdůvodně smutná, nic mě nebavilo a zdálo se mi, že mi nic nejde. Pak to samo odeznělo a všechno se vrátilo zase k normálu. Myslím, že je dobře, že o svých stavech přemýšlíte a hledáte pomoc. Určitě je to důležité. Myslím, že by bylo nejlepší zajít za psychologem a popovídat si o svých potížích s ním. Věřím, že najdete potřebnou podporu a časem se Váš život opět vrátí do normálních kolejí. Moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam