Škola

Dobrý den, potřebovala bych pomoct už dříve jsem trpěla depresí, nebylo to nic příjemného a teď jsem nastoupila na novou školu a vůbec to psychicky nezvládám, dojíždím a to mě velice stresuje do toho kolektiv ššpatných lidí, kdykoliv přijedu domů je mi zle a nejraději bych zemřela, možnš to zní jako samozřejmost, ale doopravdy není, nevím jak dlouho to ještě zvládnu, potřebuji pomoc.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud jste výraznější psychické potíže měla již před změnou školy, považoval bych za vhodné, aby se vám dostalo pomoci v této oblasti. Pro začátek by bylo vhodné se někomu, v koho můžete mít důvěru, svěřit a požádat o podporu či pomoc. Kromě rodičů a dalších členů rodiny to může být například školní psycholog nebo výchovný poradce. Pokud nikoho takového ve svém okolí nemáte můžete zavolat na Linku bezpečí nebo jinou linku důvěry. Podobné obtíže jsou obvykle s odbornou pomocí řešitelné, prostředkem nejčastěji bývá docházka do psychologické ambulance. Co se týká řešení situace v nové škole, je těžké po několika prvních dnech dělat definitivní závěry, zvlášť když váš dojem může být ovlivněn psychickým stavem. Pokud se vaše situace nezlepší, bylo by na místě zvážit možná řešení - např. změnu školy nebo třídy. V těchto úvahách i řešení samotném by vám mohli být ku pomoci i odborníci již dříve zmínění. Držím vám palce, přeji ať se vám podaří najít podporu a situaci zlepšit.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Nástup na novou školu je jistě vždy pro každého stres a pokud se necítíte ve škole, v kolektivu dobře, je to samozřejmě ještě těžší. Otázkou je, do jaké míry hraje ve vaší nynější situaci vaše vnitřní nastavení, citlivost vůči stresu, zmiňujete i deprese a do jaké míry hraje roli to dojíždění a škola sama. To bych si na vašem místě zkusila promyslet, než se pustím do nějaké akce. Jedna možnost je ošetřit psychiku, druhá upravit vnější podmínky, zvážit třeba eventuálně změnu školy, nebo nějakou jinou změnu. Mě nejvíce v podobných chvílích pomohlo zatnout zuby a učit se. Nebyl to žádný med. Zvládla jsem to. Zvažte všechny možnosti. Promyslete je. V rámci psychohygieny a boji proti depresi doporučuji dopřát si spánek, pokud to jen trochu jde, a režim, který si musíte nastavit vy a trochu pohybu každý den. Lehko se to řekne a hůře udělá. I mně to činí problémy a je to umění, ale pomáhá mi to.


Zpět na seznam