Slyšení hlasů

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to se schizofrenií a obsluhou dopravních strojů, jeden můj známý má dobře placenou práci jako řidič nákladního automobilu a svěřil se mi, že slyší hlasy v hlavě, má ženu a 3.malé děti, bojí se, že pokud navštíví psychiatra, tak příjde o práci, svěřil se mi, že tyto hlasy slyší již několik let.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to že člověk slyší hlasy neznamená že má schizofrenii. Ta se projevuje i celou řadou dalších závažných projevů. Pozastavení řidičského průkazu se odvíjí od toho, zda zdravotní obtíže (jakéhokoli typu) vedou k tomu, že dotyčný nedokáže řídit bezpečně a tím ohrožuje okolí i sebe, nejedná se tedy o úkon automatický. Nicméně k jasnému zodpovězení by bylo potřeba zhodnotit konkrétní stav, navíc je to v kompetenci lékaře nikoli psychologa. Pokud vašeho známého slyšení hlasů znepokojuje nebo dokonce omezuje, bylo by vhodné aby vyhledal pomoc - ať již odbornou (psycholog či psychiatr) nebo svépomocnou (např. kontakty které doporučuje peer poradkyně).
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Myslím, že to, že váš známý slyší hlasy, ještě stoprocentně neznamená, že má schizofrenii, i když je to možné. S tím řidičským oprávněním si nejsem zcela jista, ale vím, že někteří psychiatricky léčení lidé řidičské oprávnění mají. Záleží, na jakého lékaře narazí, jak moc ho to omezuje, v jaké je celkové psychické kondici, apod. Líbí se mi, že mu chcete najít informace, jinými slovy, pomoci mu. Na internetu najdete odkaz "hearing voices". Nebo české stránky "Slyšení hlasů". Je to zase další pohled na tuto problematiku.


Zpět na seznam