slyší ale nevnímá

dobrý den, moje osumdesátiletá matka někdy nevnímá když se na ní mluví nebo když jí zvoní telefon. nemohu nikde najít co je toho příčinou. někdy musím slova několikrát oopakovat než mě začne vnímat a často ani neodpovídá na to na co jsem se jí ptala. zajímalo by mě proč a zda se to dá léčit. děkuji. květa
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, na základě těchto informací není možné stanovit příčinu. Snad vždy je v takovýchto případech na místě i tělesné vyšetření lékařem. Teprve na základě diagnózy je možno hovořit o možných léčebných postupech a výhledech do budoucna. Kromě psychických či psychiatrických obtíží se může jednat i o obtíže spojené se stářím. Doporučil bych začít vyšetřením u praktického lékaře, který vám zajisté doporučí návštěvu některého ze specializovaných pracovišť, pokud to bude potřebné. Přeji ať se vám problémy podaří řešit.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce se snažím pomáhat druhým lidem na základě své vlastní zkušenosti s duševním onemocněním. Váš dotaz se s mou osobní zkušeností míjí, přesto se pokusím na něj reagovat. Jedná se o dotaz velmi obecný, příčin tohoto chování u postaršího člověka může být jistě celá řada - a to jak fyzických, tak psychických. Napadá mne, že potíž může být kupříkladu ve zhoršeném sluchu, celkové únavě organismu dané věkem, v depresivních pocitech, projevujících se apatií vůči okolí, ve zhoršených kognitivních funkcích mozku apod. Já osobně bych se nejspíš snažila matku motivovat k návštěvě lékaře, který daný stav odborně posoudí. Je dobře, že situaci chcete řešit - mnohdy je velká naděje na zlepšení a stačí udělat jen první krok. Vám, jako pečující osobě, nezbývá než popřát mnoho sil a trpělivosti v této jistě náročné době.


Zpět na seznam