Slyším hlasy

Dobrý den. Slyšel jsem párkrát v hlavě hlasy, nevím, jak to popsat. Mluvili semnou. Jo, zní to bláznivě, nechápu to, ale opravdu se mi to stává.Jako by semnou někdo mluvil, říkal mi, že někdo zemře, nebo se něco pokazí pokud nebudu postupovat podle jeho pokynů. Někdy (většinou když jsem opravdu hodně unavený) se mi stává něco podobného , ale nikdy to není nic škodlivého. Zní to, jako bych byl na plném místě lidí. Bral jsem to nejdřív vážně, hlavně tak před několika měsícema. Teď už tolik ne.Snažím se jim vyhýbat tím, že si jich nevšímám, ale někdy to nejde. Je mi 18, neberu žádné drogy ani prášky. Nevím z čeho by to mohlo být. Nejsem paranoidní a nemám úzkosti, žádné příznaky schizofrenie nebo psychózy. Nejdříve jsem si myslel, že by to mohlo být jen z únavy, ale poslední dobou se mi to děje až moc často. Nezáleží na tom, kde jsem nebo co dělám a už mi to brání i v normálním fungování, těžko se dokážu soustředit na práci nebo když semnou někdo mluví. Jsem z toho trochu vyděšený, proč se to děje? Předem moc děkuji za vaši odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, fyziologicky (tzn. bez souvislosti s onemocněním) se slyšení hlasů vyskytuje poměrně vzácně. Může se tak dít při usínání či probouzení, velké únavě či stresu nebo při intoxikaci drogami. Pokud se vám tak děje opakovaně i mimo takovéto situace, bylo by vhodné navštívit psychiatra. Tím spíše, pokud vás hlasy obtěžují a omezují v běžném fungování, nebo po vás vyžadují určité chování. Za pozitivní považuji to, že jste schopen odlišit je od reálných vjemů i to, že s nimi dokážete nějakým způsobem pracovat. Přesto je však výhodné navázat kontakt s odbornou pomocí - aby bylo možno stav podrobněji zhodnotit a v případě potřeby zahájit včas léčbu (ta pak bývá rychlejší, šetrnější a účinnější). O přesných důvodech, proč se vám tak děje, je na dálku obtížné spekulovat - může to být důsledkem velké psychické zátěže, projevem počínajícího psychického onemocnění, případně i součástí některého z tělesných onemocnění. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Já sama nemám osobní zkušenost se slyšením hlasů (snad až na jednu krátkodobou zkušenost v období opravdu velkého stresu, kterou už dnes nedokážu zcela jasně popsat ani posoudit, o co šlo). V práci se však setkávám s mnoha lidmi, kteří tuto zkušenost trvale zažívají nebo ji prožili alespoň dočasně. Pokud slyšíte hlasy delší čas a navíc vám už zásadním způsobem zasahují do schopnosti běžného fungování v každodenním životě, bylo by myslím na místě vyhledat odborníka a poradit se s ním. Ať už vyhledáte psychologa nebo psychiatra, měl by vaši situaci umět posoudit a zvážit, co by vám doporučil dělat dál. Je dobře, že začínáte hledat pomoc. Nenechávejte si tyto potíže pro sebe. Věřím, že vám odborná pomoc přinese úlevu a budete znovu schopen se lépe věnovat všemu, co patří do života mladého člověka v krásných 18 letech. Držím vám palce!


Zpět na seznam