sociální fobie 3

Ale přesto k ni chodím celkem ráda, protože je na mně vždy hodná, ale přesto k ni nedokážu být upřímná. Příjde mi, že je to takový bludný kruh. Chtěla bych mít aspon jednu kamarádku, ale je pro mně nereálné nějakou si najít. Příjdu si na všechno hrozně sama a nezvládám už to. Jinak, je mi 19 let. Myslíte si, že se s tím dá něco dělat. Děkuji moc za odpověď
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, velmi srozumitelně popisujete, co vás v každodenním životě trápí i další souvislosti s tím spojené. To mi, společně s úsilím které projevujete např. roční docházkou k psycholožce, přijde jako dobrý předpoklad pro úspěšnou práci v psychoterapii. Že je pro vás velmi obtížné se otevřít a říkat nahlas co si myslíte či cítíte je srozumitelné, je to jen další projev vašich hlavních problémů – nejistoty ve vztahu k sobě i druhým lidem. Samozřejmě zároveň platí, co jste sama napsala, zmenšuje to možnost vám pomáhat. A naopak, pokud se vám v případě psycholožky podaří tento problém překonat, a začnete jí postupně sdělovat, jak vám doopravdy je, a ptát se jí, co si o vás myslí, téměř jistě získáte pozitivní zkušenost, minimálně ve smyslu, že to lze. Postupem času pak pravděpodobně budete s její pomocí schopná realizovat drobné pokusy v otvírání se i v dalších situacích. Problém ale pravděpodobně je, jak s tím začít, že? Jakkoli, je to v podstatě jedno. Za dobrou možnost bych považoval například, kdybyste jí dala přečíst, co jste napsala nám. Můžete se s ní i domluvit (či jí dát přečíst), co by vám na sezeních pomohlo se otevřít. Sám jsem několikrát zažil, že mi klient dal přečíst to, o čem nebyl v terapii schopný mluvit. Vždy jsem měl především radost, že k tomu sebral odvahu, že ve mně má takovou důvěru a že můžeme lépe pracovat na tom, co ho doopravdy trápí. Dost možná by i vaše psycholožka zažívala něco podobného. Co se týká potíží se spaním, ten obvykle bývá rychle řešitelný specifickými typy antidepresiv (případně jinými léky), jen o tom musí vaše psychiatrička vědět. Co kdybyste si vedla záznam, jak kterou noc spíte a ten jí ukázala? Podobně pak posléze můžete sledovat i další potíže – například změny nálad výskyt úzkostí nebo tělesných příznaků. Úprava medikace je v psychiatrii běžnou záležitostí, neobával bych se tedy na to lékařky zeptat. Držím vám palce!
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, váš příspěvek je velmi dlouhý, nedokáži zareagovat na vše, co zmiňujete. Důležité a zajímavé mi připadá to, jak prožíváte terapie u psycholožky. Myslím, že paní psycholožka možná tuší, že jí neříkáte pravdu, nebo že nejste upřímná a přesto se vám věnuje dál. Možná čeká, až se budete cítit jistější a nechává vám možnost se projevit později, to mi nepřipadá nesmyslné. Ale nějaké informace o tom, jak se cítíte, by možná mohla mít vaše lékařka, psychiatra, která vám zřejmě píše ta antidepresiva. Možná by vám mohla pomoci lépe, kdyby měla podle čeho se orientovat. Například ty potíže se spánkem by mohly být důležitým vodítkem. Také jsem měla období, kdy jsem se budila krátce po usnutí a bděla. V té době jsem nebrala žádnou medikaci a bývala jsem vyčerpaná celé dny. Psychofarmaka to upravila. Vy už léky máte, ale možná ne ty nejlepší pro vás.


Zpět na seznam