Soustředění a porblémy s ním

Dobrý den, poslední dobou mám problémy se soustředěním. Myslím to ve smyslu, že když se chci naplno koncentrovat, musím mít absolutní klid. Každá maličkost mě dokáže neskutečně vytočit. Vztek, který naběhne během sekundy nedokážu už ani potlačovat. Když si dělám práci na počítači, vadí mi, když má třeba někdo vedle puštěnou televizi nebo někdo na mě mluví. Další příklad, když usínám nebo se pokouším o usnutí, neskutečně mi leze na nervy, když někdo chrápe nebo jen dýchá. Když v sobě vztek potlačuju, po nějaké době jako by vztek přetekl nádobu a třeba rukou praštím do zdi nebo do čehokoliv jiného. A to opravdu pořádně. Zkoušel jsem všechno, ale nedokáži si pomoci. Děkuji předem za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, potíže se soustředěním se obvykle nevyskytují osamoceně, většinou bývají jedním z projevů různých typů psychických obtíží. Nejběžněji se vyskytují jako jeden z důsledků stresu - přetížení, obtížné životní situace, konfliktů, aktuální nespokojenosti atd. Z vaší otázky není tento širší kontext zřejmý, vodítkem by mohlo například být, co se ve vašem životě změnilo v období, kdy se potíže začaly objevovat. Pokud se domníváte, že je spouštěč zřejmý, bylo by vhodné se zaměřit jednak na zlepšení situace, dále je možné vyzkoušet obecná doporučení pro zvládání stresu. Úpravu životosprávy - čas na odpočinek, tělesnou aktivitu, podporující sociální kontakty, relaxační techniky, smysluplné rekreační aktivity atd. Pokud tato opatření nepomohou, nebo se vám nepodaří spouštěči porozumět sám, můžete navštívit psychologa či psychoterapeuta.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. S tak silnými pocity hněvu asi nemám osobní zkušenost. Znám na sobě, že se dokážu hůře ovládat v době, kdy jsem například nějak přetížená, unavená, dlouhodobě ve stresu, nebo nespokojená se svým životem. V těchto obdobích mám i potíže soustředit se na to, co dělám. Netuším, zda je to i Váš případ. Pokud ano, určitě bych zkusila více odpočívat, věnovat se něčemu, co Vás těší a při čem se dokážete lépe odreagovat. Někdy mi pomůže změnit prostředí, vzít si pár dnů dovolené a vystoupit ze zajetého stereotypu. Pokud jsou Vaše potíže spíše hlubšího a dlouhodobého rázu, asi bych se zkusila obrátit na odbornou pomoc psychologa nebo psychoterapeuta. Jistě existují techniky, kterými lze výbušný hněv lépe ovládat. A zároveň třeba prostřednictvím pomáhajících rozhovorů hledat příčiny Vašeho hněvu, které mohou souviset s tím, že Vám něco ve Vašem životě třeba dlouhodobě nevyhovuje a nejste schopen to změnit. Těžko soudit, vím o Vás jen pár vět. Každopádně Vás chci povzbudit k dalšímu hledání pomoci. Výbušný hněv často škodí našim blízkým vztahům, a to by bylo škoda. Je moc dobré, že si své obtíže uvědomujete a jste motivován s nimi něco dělat. Držím Vám palce a přeji brzkou úlevu.


Zpět na seznam