Spánková paralíza

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat. Se spankovou paralizu už mám dost zkušenosti často jsem ji trpěl. Ale tedka se stala taková věc ze jsem se seznámil se slečnou dost jsme tohle téma probírali a jedné noci jsem spankovou paralizu dostal po delší době ale tentokrat jsem měl dvě můry , dvě postavy které mě děšily. Jak jsem si další den se slečnou znovu dopisovali tak jsem ji to řekl a ta mi řekla ze ji brněly nohy a měla zimnici při spánku a ze se ji to stalo poprvé . A asi po týdnu se stalo to stejne. Slečna mi sdělila ze zase měla brnění nohou a zimnici a já měl zase paralizu ale už si nejsem jistý jestli tam byly dvě můry. Přišlo mi to zajímavé tak jsem si řekl jestli by o tom neslo zjistit více informaci. Předem děkuji za odpověď Daniel
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Pokud vašemu dotazu dobře rozumím, přišlo Vám zajímavé, že se časově setkalo to, že jste měl spánkovou paralýzu a slečna, se kterou jste se seznámil, brnění nohou a zimnici, a předpokládám, že přemýšlíte o souvislosti těchto jevů. V první řadě bych si potřebovala ujasnit, co přesně myslíte u sebe pod pojmem spánková paralýza. Obecně se jedná o stav mezi bděním a spánkem (když se probudíme ještě před koncem REM fáze spánku, tedy před tím, než vymizí svalová paralýza pro tuto fázi spánku typická), kdy již plně vnímáme smysly své okolí, ale nemůžeme plně ovládat své tělo a mluvit, často chvíle trvající několik sekund až minut. Jedná se z hlediska medicínského o neškodný stav, který ale může být velmi nepříjemný, provázený emocemi jako silná úzkost, strach, vztek. Někdy se mohou přidat i nepříjemné halucinace, které úzkost ještě zvýší. Samo o sobě se jedná o stav, který člověka vyleká, ale jinak neškodí. Může však souviset s jinými spánkovými poruchami nebo psychickými obtížemi (často úzkostmi). Proto je určitě možné vyhledat odborníka, neurologa či psychiatra, který Vám může pomoci stav diagnostikovat a popřípadě doporučit nějaká opatření, jako úpravu spánkového režimu, nebo vhodné léky. Také psychoterapie často bývá velmi účinnou pomocí v tomto případě. Co se týče toho, že zažíváte paralýzu a slečna zimnici a brnění, nedokážu říct, co to může znamenat. Obecně jsou spánkové procesy a snění rozsáhlou oblastí, kde stále neznáme všechny zákonitosti. Ale určitě se může dít, že pokud se nějakým tématem před spánkem zabývame (čteme si, přemýšlíme o něm), může se nám v rámci zpracovávání zážitků ve spánku promítat do prožitku ve snu. Tak se třeba někdy stává, že můžeme mít podobně tématické sny s někým, s kým jsme se před spánkem setkali, hovořili, něco zažili. Takto si vysvětluji to, co popisujete, ale zřejmě by bylo možné nalézt i další vysvětlení. Co se týče dalších informací k tématu, věřím, že lze dohledat v publikaci “Nespavost” (MUDr Ján Praško), v časopisu Neurologie pri praxi (březen 2019 v článku “Rekurentní izolovaná spánková obrna”), či v zahraničních zdrojích. Přeji ať najdete odpovědi, které hledáte.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, váš příspěvek jsem si vyložila tak, že jste zažíváte něco zvláštního, něco, co běžná populace nezná a tentokrát v páru. Dvakrát. Jsem ochotná věřit tomu, že se dějí zvláštní věci, někdy i více lidí najednou zažije společně něco zvláštního, já třeba někdy používám obrat, že je to něco mezi nebem a zemí. Lidé mluví o neznámých silách, apod. Někdy to bývá tím, že dotyčný, který zvláštní jevy prožívá, má duševní onemocnění, někdy jsou v tom drogy, nebo jiné zevní vlivy a někdy je příčina zcela neuchopitelná. Věřím, že lidé, kteří k sobě mají blízko, jsou více propojeni, než dva lidé, co se neznají. Viz třeba předtuchy. Já osobně nemám takové vjemy moc ráda a snažím se jim spíše uniknout. Ne proto, že by nebyly zajímavé, ale jsou děsivé. Navštěvuji psychiatra, beru léky, snažím se tak snížit pravděpodobnost, že by mě v noci něco děsilo. Život je tak trochu ochuzený o zážitky, za to se mi daří lépe zvládat situace v běžném životě, je to něco za něco. Když se na to podívám hodně věcně a zapomenu na duchy, je teoreticky možné, že máte třeba málo hořčíku ( který ovlivňuje třeba křeče, ale i psychiku), nebo jiného vitamínu, či minerálu a že by možná stálo za to, nechat se vyšetřit lékařem. Každopádně přeji hodně zdaru.


Zpět na seznam