Spánková paralýza

Dobrý den, nejsem si jistá kam přesně zařadit svůj dotaz, ani komu ho položit. Před dvěma roky jsem začala prožívat spánkovou paralýzu a to každou noc. Nejprve jsem nevěděla co se mi děje. Byla jsem přesvědčena, že jsem asi blázen. Samozřejmě jsem se stím nikomu nesvěřila...spala jsem kolem 4 hodin denně a někdy jsem nešla spát vůbec. Paralýzy navazovaly během noci na sebe, takže když začne a já se zní ,,proberu" okamžitě spadnu do další a tak se to stále opakovalo. Pak to na několik měsíců přestalo, ale tento týden jsem ji měla už podruhé. Nevím jak to řešit ..je to psychické a jsem blázen ...nebo je to nemoc co jde léčit...existují na to nějaké léky? Předem Vám děkuji za jakoukoliv odpověď, kterou mi dáte.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, podle příznaků které uvádíte, považuji diagnózu kterou jste si určila za možnou, nicméně by se k této hypotéze měl vyjádřit lékař (nejlépe psychiatr či neurolog), který se s vámi osobně setká a vyšetří vás. V praxi jsem se se spánkovou obrnou (paralýzou) nesetkal. Odborná literatura ji řadí mezi jednu z poruch spánku. Za faktory, které se na vzniku podílejí bývá uváděna kombinace vnitřních (např. dědičnosti, vlastnosti nervové soustavy) a vnějších faktorů (spánková hygiena, stres, okolní prostředí ap.). V léčbě bývají používána režimová opatření (související např. se spánkovými návyky), farmaka, v případě že výskyt potíží je spojen se zvýšeným stresem či úzkostností je vhodné zvážit využití psychoterapie. Vhodné by též bylo řešit úzkosti které ve vás tyto stavy vyvolávají, zvláště pokud vedou k tomu že následně dál nabourávají váš spánkový režim. V tom by z části mohlo pomoci již to že si budete jistější v diagnose a léčbě, dalšími možnostmi pak jsou opět farmaka či psychoterapie. Držím palce
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme, že jste se obrátila na naši poradnu. Po přečtení Vašeho dotazu jsem si musela vyhledat, co je to vlastně spánková paralýza a tím i zjistila, že jsem podobné potíže zažila také. Stávalo se mi, že jsem se probudila uprostřed většinou děsivého snu, chtěla jsem otevřít oči, ale nešlo toho, nemohla jsem se ani pohnout. Když se mi to podařilo a probrala jsem se, ještě dlouho jsem zůstávala částečně v realitě snu, nebo na rozhraní snu a skutečností, tento stav někdy přetrval celé dopoledne. I když mám diagnostikovanou bipolární poruchu, stávalo se mi to spíše v období, kdy jsem byla dlouhodobě stabilizovaná a neužívala psychiatrické léky. Ptáte se, zda jsou Vaše potíže psychického charakteru a jste „blázen“ nebo je to nemoc. Spánková paralýza bývá zařazována mezi poruchy spánku. Myslím, že pro Vás bude rozhodně dobré obrátit se na odborníka (psychologa či psychiatra). Spánková paralýza se léčit dá. Nemějte obavu z toho, že byste mohla být „blázen“ a pokuste se minimalizovat rizikové faktory a spouštěče (stres, nepravidelný životní rytmus, nedostatek odpočinku, nevhodné prostředí v místnosti kde spíte apod.). Přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam