Stavy úzkosti a strachu

Dobrý den, před rokem jsem odešla od partnera, který mě týral. Nyní i po roce trpím stavy úzkosti a strachu, mívám flashbacky a brecim. Jsem nyní v novém vztahu a před 3 dny mě opět tyto ataky přepadly, kdy jsem se probudila se strachem, nemoznosti propadnout dech a snahou utéct z bytu, nešlo to, tělo bylo stuhle. Po uklidnění jsem začala brečet. Můžete prosím poradit? DĚKUJI
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jak zřejmě tušíte, jsou tyto úzkostné stavy důsledkem týrání, které jste zažila. Bývají označovány jako posttraumatická stresová porucha. Není výjimečné, že se objevují i několik let po traumatizujících událostech. Odbornou pomocí lze potíže výrazně zlepšit – především psychoterapií a nácvikem relaxačních technik. V některých případech je vhodné zvážit i užívání psychiatrických léků. Vhodné by tedy bylo, abyste se především objednala k psychoterapeutovi (obvykle v ambulanci klinického psychologa). Další užitečné informace i kontakty můžete získat na webových stránkách či při telefonické konzultaci v některé z organizací zabývajících se pomocí obětem domácího násilí. Přeji, ať se vám podaří tyto problémy dobře zvládnout.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Zdá se, že jste prodělala závažné psychické trauma a že máte za sebou stresově velmi náročné období. Mám sama zkušenost s tím, že psychický tlak v člověku dlouho doznívá a kolikrát se začne ukazovat až poté, kdy je největší zátěž pryč a člověk se konečně uklidní a dovolí si "sesypat se". Stavy, které popisujete, také sama znám. Objevují se mi ve chvíli, kdy prožívám silnou úzkost a někdy vyvrcholí až panickou atakou. Dlouho jsem se s nimi snažila vypořádat sama, ale nedařilo se mi to. Hodně se mi ulevilo, když jsem se nakonec rozhodla vyhledat odbornou pomoc. Nejprve jsem začala docházet na psychoterapii a poté začala také užívat antidepresiva. Kombinace léků a terapie mi přinesla opravdu znatelnou úlevu. Vyzkoušela jsem si, že není dobré na své potíže zůstávat sama. Věřím, že i vám by odborná pomoc zlepšila kvalitu života. Držím palce, ať je vám brzy lépe.


Zpět na seznam