Stavy úzkosti

Dobrý den, ubehly ctyri roky od doby, co jsem si prosla silnymi stavy uzkosti, bohuzel ted prisly znovu a ja nevim co se sebou...nejhorsi pro me je, ze ty uzkosti neprameni ze strachu z neceho konkretniho, ale z myslenek na ktere si nemuzu spolehlive odpovedet. Např. Kdo jsem ja? Proc jsem se narodila? Co je za vesmirem a co bylo pred nim? Co je vlastne obecně život? A co příjde po smrti? Cítím se fak divně, když na tyhle věci myslím a vnáší do mě celodenní úzkosti. Tehdy pred ctyrmi lety jsem se na internetu docetla o derealizaci a depersonalizaci a v tu chvili me zacly svirat myslenky ze lide kolem me neexistuji, ze vlastne ani svet neexistuje a ani ja, ze to co vidim je jen nejaky sen..a momentalne po tom, co se mi uzkosti vratily prozivam to stejne.., nevim jak sve pocity a myslenky presne popsat, citim se uz jako uplny blazen a porad myslim na minulost, kdy jsem casto premyslela nad vesmirem a tim jak zivot vznikl a proc jsem se narodila a nic to semnou nedelalo, brala jsem to tak jak to je, ale ted me ty myslenky doprovazi nesnesitelnou uzkosti a strachem, casto i zvracim a mam nechut k jidlu. Mam strach, ze jsem uz uplne mimo a ze ztratim nadhled..treba ted me napadla myslenka-co kdyz vazne tohle neni realita a lide nejsou realni a ja tohle pisu uplne zbytecne a nikdo mi nepomuze..stale se snazim spojit s tim mym zdravym zivotem a mam pocit ze je uplne pryc a ja uz zustanu navzdy uveznena v techto myslenkach a pocitech..
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, obava ze ztráty kontroly (např. myšlenky na to že se "zblázním", neovládnu se apod.) jsou při úzkotných stavech poměrně běžné. Reálně je však riziko že se tak stane, srovnatelné s běžnou populací. Tato informace vás možná uklidní jen na chvíli, i tak si myslím že je dobré abyste ji měla. Předpokládám, že vás zajímá, co je možné s vašimi úzkostmi dělat. Za nejvhodnější bych považoval abyste se obrátila na odbornou pomoc. S pomocí psychiatrických léků je obvykle možné úzkosti výrazně omezit v řádu několika týdnů. Za pomoci psychoterapie pak máte možnost pochopit, co ve vás tyto stavy spouští, učit se způsoby jak jim předcházet a jak je zvládat. Podrobněji vám o tom píše naše peer poradkyně. Držím vám palce a přeji, ať je brzy lépe.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Nejprve bych Vás chtěla ujistit, že dotaz vůbec není zbytečný a dík za Vaši odvahu k sdílení Vašich obtíží. To, co popisujete, chápu, že není jednoduché a ovlivňuje i Váš běžný život. Oceňuji Vaši snahu, že se nadále snažíte být spojena s Vaším zdravým životem, i když je to těžké. Napadá mě, jestli jste si někdy o tom s někým popovídala, nebyla byste na to sama. Nebo třeba vyhledala pomoc u odborníka (psychologa, psychiatra či praktického lékaře), promluvte si s lékařem o možnostech léčby a neostýchejte se mluvit o svých prožitcích depersonalizace (derealizace). Také by mohla pomoci psychoterapie či kognitivně behaviorální terapie (KBT)-jedná se o nácvik zvládání zátěžových situací a s tím spojené sebepozorování, mohlo by to pomoci lépe zvládat Vaši situaci a poznat, co je příčinou Vašich myšlenek a stavů úzkosti. Jako další tipy mi pomáhalo při zhoršeném stavu úzkosti: např. psaní deníku, dechová cvičení, dostatek spánku, odpočinek, procházky, zdravá strava. Trávení času aktivitami a lidmi, které mám ráda, prostě něco, co mi umožnilo, alespoň na čas odpoutat pozornost od úzkostí. Naučit se čelit, strach ze stavu ještě více „nepřikrmovat“, v rámci možností naučit se danou situaci zvládat. Doufám, že jsem Vám mohla trochu pomoci, nezapomeňte, že na zvládání Vaší obtíže nemusíte být sama. Přeji, ať se daří.


Zpět na seznam