Stavy úzkosti

Dobrý den, poslední půl rok mám těžké stavy úzkosti a samoty, hlavně ve chvíli, kdy se právě ocitnu sama, mám za sebou špatnou minulost, co se týče alkoholismu mých rodičů a bývalého přítele, který bral drogy. Teď rodiče nepijí, mám skvělého přítele, nemám důvod brečet, ale furt se to vrací, když jsem sama dostanu záchvat breku, nedokážu na nic myslet, přijdu si zbytečná. Zajímalo by mě s čím to může souviset, jen ta příčina toho, abych se dokázala z toho stavu co nejdříve dostat, někdy to trvá i hodiny. Vím, že se to tvoří vše v hlavě, ale ta strašná nespokojenost sama se sebou v tu chvíli je nesnesitelná, nechci to zažívat, je to poslední dobou, čím dál častěji. Přála bych si nějakou odpověď, radu.. jestli pro mě jsou i dobré nějaké terapie nebo se z toho dostanu i já sama. Děkuji předem.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, dokáži si dobře představit, že stavy které popisujete mohou souviset s tím co jste v minulosti zažívala. Je možné, že v tom hrají roli i další faktory, které neuvádíte, nebo si je neuvědomujete. Psychoterapie by mohla být dobrým způsobem jak to blíže prozkoumat a hledat cestu ke zlepšení. V takovýchto situacích bývá psychoterapie vhodná. Jestli se z toho "dostanete sama" si netroufám odhadovat. Ze zkušenosti vím, že pomoc odborníka mnohdy přinese rychlejší, větší či trvalejší výsledek. V situacích, kdy se dotyčný sám snaží o změnu delší dobu bez dostatečného efektu nebo obtíže výrazněji komplikují život, nevidím důvod proč to odkládat. Více se o psychoterapii můžete dozvědět i na těchto stránkách v části: Zotavení/ Zkušenosti s psychoterapií. Držím vám palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu a máte zájem i o odpověď peer poradce. Podle mého názoru by Vaše těžké stavy úzkosti a samoty mohly souviset s negativními zážitky v minulosti, ale mohou mít i jinou příčinu. Na Vašem místě bych neřešila své problémy pouze sama, ale rozhodně bych se obrátila na odborníka, nejlépe psychiatra/psychoterapeuta či psychologa, který by Vám doporučil vhodný způsob terapie. Společně s terapeutem můžete najít skutečné příčiny Vašich potíží a nalézt cestu, jak se s nimi postupně vypořádat. Je moc dobře, že máte v současnosti příznivé zázemí v rodičích i příteli a především snahu svoji situaci řešit. Věřím, že se Vám s odbornou pomocí podaří překonat Vaše obtíže, ať již jsou příčinou stíny minulosti či nějaký jiný problém. Přeji Vám hodně štěstí a držím palce.


Zpět na seznam