Strach a stres

Žiju v dlouhodobém stresu jak v rodine tak v práci.Nejhorší je že se pociťují špatně tělesně...neustále sevřený žaludek a kručení v břichu, prújem a třes a chvení celého těla a neustálý strach z nějakých každodennich situaci nebo rozhodovaní...u rozhodování mám uplný pocit že se strachy sesypu a udělám v něčem špatné rozhodnuti s následky a budu neštastná...třeba že vyberu špatné bydlení, auto, dovolenou, dále pociťuji:veliká tělesná slabost a migreny a bušení srdce. Byla jsem u nekolika lékařů. Telesne vse v pořadku. Jak zabránit těmto tělesným projevům strachu a stresu? Zacalo to už od zakladni školy strasnou trémou. A doma jsem mela strach z rodičů kteří se cele dny hádali a byli nás. V poslední dobe se strach a stres stupňuje.Jen jednou pri nejakém úrazu mi doktor jednorazove napsal lexaurin a můžu řict že pritom využití asi 6 tablet jsem se jediny tyden v roce cítila dobre v klidu a štastne a bezstarostně. Múze mi to psát doktor na pocity stresu a strachu neno neco jineho a co? Necítim se v depresi...jem mam pořád z něčeho strach a představuji se černé scénáře že vse dopadne špatne behem dne at jde o cokoli nebo rozhodnuti nebo dlouhodobe.I partner me opustil že nemůže být s někým tak bojacnym kdo je jak uzliček nervu a vše ho vystrasi a rozhodi. Musím také podotknout že mám i silnou intuici a kdyz mam někdy pocit že se něco špatného stane opravdu to tak i kolikrat je ale často mám i zbytečný strach z čehokoliv a špatný pocit. Co s tím můžu dělat a jak?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, při úzkostech jako popisujete bývá obvykle nejvhodnější kombinovat léčbu psychiatrickými léky a psychoterapií. Z léků bývají pro delší užívání vhodná antidepresiva (i přes svůj název jsou účinná na úzkost a jejich užívání je spojeno se zanedbatelnými riziky). Anxiolytika (tedy léky na úzkost - např. Lexaurin) jsou vhodná jen ke krátkodobému či občasnému použití, protože při delším užívání může dojít ke vzniku závislosti. Přesnější vysvětlení vám podá psychiatr, ke kterému by bylo vhodné abyste se objedanala, Psychoterapie by vám pomohla pochopit blíže příčiny úzkostí a naučit se s nimi lépe zacházet, což v dlouhodobém horizontu umožňuje léčbu nižšími dávkami léků nebo jejich úplné vysazení. Dále bývá vhodné osvojit si relaxační techniky či provést některé změny v životním stylu - to vám podrobněji vysvětlí psychoterapeut či psycholog. Sržím vám palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Díky za dotaz. Mám pocit, že v dněšním světě všichni téměř se stresují. Ať už je to dáno rychlostí a intenzitou předkládaných a zjistitelných informací, nebo něčím úplně jiným. Je však pravda, že někteří z nás jsou k tomu, aby se stresovali, nebo báli mnohem více disponovaní, než jiní a také je pravda, že mnozí z nás se špatně sami rozhodují, nedovedou to, strašně je to stresuje. A jsme v kruhu. A protože vnější svět se jen pomalu a těžko mění ( ne, že by to nešlo), jsou různé jiné strategie, jak přežít, v otázkách duševního zdraví se nejvíce lidé přiklání k terapii rozhovorem, slovem, atd., to znamená k psychoterapii a nebo k lékům. Na strach a úzkosti jsou lepší antidepresiva než vámi zmíněný lék. A to i tehdy, když nemáte depresi. Ten lék, který jste posala, funguje v podstatě jako droga - zabírá hned a tvoří se na něm závislost. Když už jste zvyklá a chybí vám, začne neodborně vysvětleno způsobovat to, proti čemu je určen, neboli, bude vám ještě hůře. Antidepresiva takové potvory nejsou, alespoň většina, jen je třeba počítat s tím, že účinek nastane třeba za tři týdny pravidelného užívání, nebo i později. Užívám je roky a jsem za ně ráda. I mě však bývá zle a proto se neobejdu bez přátel, bez práce, bez zábavy, bez tělesného pohybu a bez přestávek od práce. Také bych nejraději někdy spolkla lék na uklidnění a i já to ve vypjaté chvíli někdy udělám, ale snažím se žít bez nich. Držím palce.


Zpět na seznam