Strach/Smutek

Dobrý den, je mi 19 let a poslední týden dva, mám strach chodit spát, protože se mi zdají nepříjemné sny kde se ocitá má přítelkyně a hned mě to probudí a už neusnu a celý den jsem potom smutný, nemám chuť k jídlu a mám různý myšlenky nad sebevraždou, a podobných věcech, přitom nikdy jsem si neubližoval a vždycky jsem byl veselý a smál jsem se, ale poslední dobou dělám opak, brečím, mám strach a nevím co mi je.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vaše situace může mít minimálně 2 principy řešení (které se nevylučují). Kvůli neznalosti podrobností nevím, který je vhodnější. Pokud se vám v životě dějí věci, které jsou pro vás těžké, vyvolávají například úzkost, nejistotu, bylo by vhodné se zaměřit na jejich pochopení a zvládnutí. Legitimním prostředkem jak toho dosáhnout pak může být i docházka do psychoterapie. Pokud je vše v pořádku a jediné co vás trápí jsou sny, mohla by pomoci změna spánkového steretypu a usínání. Např.: posunout dobu usínání, zařadit před usínání aktivitu která přeladí (četba, poslech hudby, koupel), relaxační cvičení případně jóga / tai-či, zvýšit tělesnou námahu a pohyb přes den, posunout dobu vstávání na dřív ... I v tomto by vám mohl poradit psycholog či psychoterapeut, pokud nebudete sám úspěšný. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nevím co vám je, ale vím, jaké to je, bát se usnout kvůli děsivým snům. Píšete o snech o vaší přítelkyni a nic kolem toho, jak je to v reálu, těžko se mi radí. Je to nešťastná láska? Nebo o ni máte strach? Já, když jsem byla v podobném stavu, poradila mi psycholožka psát si myšlenky, představy, i ty sny. Nebo zkuste napsat přítelkyni dopis, který jí ale nikdy neodešlete, může být upřímější, než skutečně odesílaný. Pak všechno strčte do skříně, schovejte před ostatními. Třeba se vám uleví a navíc, můžete se k vašim myšlenkám v klidu zase někdy po delší době vrátit, budete - li chtít. Já se tedy raději nevracím. Možná lze ty papíry i spálit. Pomáhá i relaxace, nebo spát při tlumeném světle. Mohlo by se to po nějaké době zmírnit. Držím palce.


Zpět na seznam