Strach z budoucnosti

Dobrý den. Jsem studentka střední školy. Mám velký strach z budoucnosti. Ještě ani nevím, co bude, ale všechno si představuju negativně. Říkám si, co když nebudu spokojená se svojí prací, partnerem atd. Stačí, že vidím jeden odrazující případ a říkám si, co když můj přítel bude taky takový. Třeba můj taťka, mám ho ráda, ale zrovna s takovým typem partnera bych asi nevydržela. Celkově jsem pesimista a skoro ze všeho mám obavy. Taky se bojím, že psychicky nedospěju, nedokážu se postavit na vlastní nohy a vyřizovat běžné věci (na úřadě v práci atd.) Já jsem hrozné tele, mám nízké sebevědomí a všechno si moc beru. Taky jsem dost stydlivá a někdy mám problém komunikovat s lidmi nebo před nimi mluvit. Mám pocit, že po dokončení školy jdu do propasti. Co mám dělat? Děkuju za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, obavy, které popisujete, považuji v daném věku za poměrně obvyklé, nevybočují obsahem, ale spíše mírou, jakou vás trápí. Strategie, která by vám mohla pomoci, může spočívat v rozvíjení oblastí, které vám činí potěšení a jste v nich úspěšná, na druhé straně pak i rozvíjení dovedností, aby pro vás byly snazší oblasti, kde nemáte na výběr a které zvládat musíte. Vše navíc bývá snazší, pokud má člověk oporu a není na potíže sám, mnohdy pak zároveň zjistí, že podobným pochybám čelí i řada dalších lidí, kteří nás mohou inspirovat tím, jak situace zvládají. Máte ve svém okolí někoho, kdo pro vás má pochopení a komu se můžete svěřit? Zkoušela jste od starších kamarádů nebo třeba rodičů zjistit, jestli se někdy prali s něčím podobným a jak se s tím vyrovnali? Pokud se vám nepodaří najít podporu ve vašem okolí, můžete se obrátit i na odborníky – školního psychologa, výchovného poradce nebo na telefonní linku důvěry. Užitečné může být i vědomí, že nemusíte vše zvládnout najednou či do zítra. Řadu změn si nedokážeme představit v jejich celku, ale postupně, krok za krokem jsou realizovatelné. Držím vám palce.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz. Popisujete své obavy z budoucnosti a těžkosti života s nízkým sebevědomím. Jste na střední škole a myslím si, že už samo o sobě je toto období dospívání a mnoha změn pro člověka náročné. Hledáte se a určitá dávka nejistoty k tomu patří. Vás to ale omezuje natolik, že jste nešťastná. Bojujete s nízkým sebevědomím, což by mohla být ona pomyslná čára, odkud začít Vaše potíže řešit. Pokud máte někoho blízkého ve svém okolí, komu se můžete svěřit, začněte tam. Pokud se nechcete nikomu svěřovat, máte k dispozici spoustu rad a tipů v okolí, ať už v knihkupectví nebo na internetu. Můžete se také zaměřit na motivační videa na webu, což se osvědčilo mě. Vybírat můžete na základě recenzí a najít si tu správnou podporu, která Vám bude vyhovovat. Tím, že jste nám poslala svůj dotaz, máte za sebou první krok, a přeji Vám, aby následovaly další a vyvedly Vás z bludiště obav ven!


Zpět na seznam