Strach z intimnosti, neschopnost se uvolnit

Zdravim, mam 20 a nikdy jsem nemela vztah. Jedine, co jsem muzk dovolila bylo objimat me, dat mi pusu na tvar nebo celo, do vlasu a libat mne na krku. Sahat na me take, ale nic nedelat, jen polozit ruce. Ztracim tim tolik vztahu. Nedam muzi ani pusu. Obycejna by mi nevadila, ale bojim se, ze by se chtel libat. Jednou mne zacal libat kluk a bylo to nechutné. Nacpal mi jazyk az do krku. Obecne cim vic mi na muzi záleží, tim je to horsi. Nemam rada sve telo a taky si nedokazu predstavit, ze bych se pred nejakym svlekla a mela s nim sex a podobne. Porad si rikam, ze bude srovnavat s ostatnini zenami nebo co kdyz je se mnou neco spatne atd. Pritom to, co bych chtela udelst je napriklad dat mu pusu, ale nikdy to neudelam.Myslim, ze se nedokazu uvolnit a uzivat si neco, neustale nad vsim premyslim a nevim, jak se toho zbavit. Predem moc dekuji, Lucie
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Lucie. Píšete, že jste nikdy neměla vztah a já přemýšlím, zda tím myslíte, že jste nikdy neměla intimní (milostný, erotický ..) vztah s mužem, nebo zda máte na mysli blízký mezilidský vztah vůbec. Není to jen hra se slovy, jsem přesvědčen, že schopnost navázat (obecně lidský) blízký vztah, je předpokladem pro navázání trvalého vztahu partnerského. Další moje úvahy se točí kolem toho, nakolik vaše obava z tělesného kontaktu s mužem souvisí s tím, že nemáte ráda své tělo, nakolik s obecnější úzkostí a nakolik to může souviset i s dalšími věcmi. Nijak to z toho co píšete nevyvozuji, ale pro úplnost je na místě to zmínit, že příčina může souviset i s odlišnou sexuální orientací. Co se týká možných způsobů řešení, doporučoval bych, abyste se do ničeho nenutila „na sílu“. Pokud navážete vztah s mužem, v kterém vám představu vztahu komplikuje „pouze“ obava z fyzického kontaktu, nabízí se zkusit otevřený postup - hovořit o svých obavách, potřebách, možná i špatných zkušenostech. Nelze vyloučit, že zjistíte, že potřebujete jen pomalejší a respektující přístup. Další možností je využití odborné pomoci – psychologa či psychoterapeuta. To by vám pravděpodobně pomohlo zorientovat se ve svých potřebách, pochopit a začít měnit vztah k vlastnímu tělu, případně i pracovat na obecnějších obtížích v mezilidských vztazích, pokud s tím máte problém, atd. Držím vám palce!
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Nemám sice podobné zkušenosti, ale ve srovnání se spolužačkami jsem byla ohledně intimností dost pozadu. Abych se jim vyrovnala, udělala jsem chybu, které jsem pak litovala. Začala jsem si s někým, koho jsem ani neměla ráda. I díky své zkušenosti si myslím, že prožívání intimity a její míry je velmi individuální. Já o ní přemýšlím tak, že není třeba nic uspěchat. Zároveň pokud bych vnímala, že mi můj odstup od prožívání blízkosti brání mít vztah, obrátila bych se na odborníka.


Zpět na seznam