strach z komunikování

Dobrý den, je mi 22 let a od malička jsem introvert a strašná stydlivka.Můj problém je, že nedokážu komunikovat a převážně s cizími lidmi.Když mám někomu zavolat, je to pro mě strašně těžké, když jsem vyzvaná někým k odpovědi na otázku, snažím se odpovědět jasně a stručně a mít to rychle za sebou a pokud nevím odpověď, tak znervózním a nemůžu nic pořádného vyplodit.Díky tomuhle nemám ani kamarády, asi si myslí, že jsem zahleděná jen do sebe nebo nevím.Našla jsem si přítele, s ním mám perfektní vztah, ale je to taky jediný člověk, s kterým si dokážu popovídat, ani s rodinou se moc nebavím, protože mám i takový problém, že se vždy upnu na jednu osobu a pak se odcizím od těch ostatních.Hlavně mě ale velmi trápí ta komunikace s ostatními lidmi, nemůžu si kvůli tomu ani najít práci, protože myšlenka pohovoru mě děsí, ve škole se modlím, ať nejsem vyvolaná a pokud mám něco prezentovat před třídou, tak mám strašné nervy a pokud nemám přesně napsaný co chci říct, tak to neřeknu, zamotám se do toho a je to ještě horší. Můžete mi prosím poradit, co dělat,ak se naučit nemyslet na to, co chci říct, jak u toho vypadám a co si o mě myslí ostatní?Jsem společenský člověk, mám ráda zábavy,koncerty, večírky, ale jakmile dojde na komunikaci s někým, tak se zaseknu, moje hlava myslí na to, jak musím co nejlépe a nejpřesněji odpovědět na danou otázku, ať neřeknu nějakou blbost a neztrapním se a pak nedokážu být přirozená, uvolněná a nedokážu ani rozvíjet další konverzaci a navazovat tak vztahy.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, problémy s komunikací, které popisujete, je možné změnit především za využití postupného nácviku a přivykání. Opakovanou zkušeností, že i přes nedostatky v komunikaci vás mohou ostatní akceptovat (nebo dokonce mít rádi) se pak zmírní i míra obav, že se vám něco nepovede. Souhlasím s konkrétními nápady, které vám píše naše peer poradkyně. Užitečnou podporou v tomto tréninku vám může být i psychoterapie, zvláště pak její skupinová forma. Někdy bývá vhodným doplňkem i medikace antidepresivy - ty dokáží zmírnit napětí a úzkost, nicméně význam nácviku je i poté klíčový. Na základě toho, že i v této oblasti jste mnohé dokázala (máte přítele, známé či kamarády, studujete..), jsem přesvědčen o tom, že je ve vašich možnostech dosáhnout výrazného zlepšení. Držím palce !
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Velmi srozumitelně jste popsala Vaše potíže s komunikací. Z textu je znát, že psaná forma Vám jde skvěle. Spoustu pocitů mám stejných jako Vy. Od mala. Také jsem společenský člověk, ale mezi cizími lidmi se cítím ztracená a zábava je se mnou jen tam, kde mám okolo sebe své známé. Sporty preferuji individuální. Mám velké potíže s telefonováním. Bez problémů napíši kdykoliv komukoliv, ale jakmile dojde na nějakou formu komunikace "po drátě", ať už je to po telefonu nebo přes videohovor, je to pro mě velmi stresující. Lepší to je, pokud nečekaně někdo zavolá mě. Ale plánovaný hovor je děs (a to třeba i taková prkotina jako je objednání pizzy). Je skvělé, že máte přítele, se kterým si rozumíte. To bych viděla jako to nejdůležitější. Mě pomohly s mými komunikačními potížemi kamarádky. Nejdřív jsem se jim ale musela svěřit. Paradoxně pro mě bylo pomocí to, že za mě vyřizovaly hovory i komunikaci s cizími lidmi. Začala jsem se osmělovat a už se v tom cítím mnohem jistěji a není to pro mě vyčerpávající. Vlastně jak kdy. Záleží na mém zdravotním stavu. Od doby, kdy jsem se začala potýkat s depresemi, se všechny tyto složité stránky mé osobnosti ještě zvýraznily. Ale když se cítím dobře, je všechno o tolik snazší... Pokud máte odvahu, dejte přečíst tento Váš dotaz lidem ve Vašem blízkém okolí. Uvidí Vašima očima, jak může být komunikace pro Vás složitá, a pomoci Vám. Začněte se osmělovat po malých krůčcích. Nejprve prohoďte pár slov s prodavačkami. Časem s někým koho znáte osobně a postupně by to mělo být snazší a snazší. Přeji Vám vše dobré!


Zpět na seznam