Strach z mužů
Dobrý den, je mi 27 let a od 16ti let se léčím s depresemi, sociální fobií, poruchou osobnosti atd.
Na základní škole jsem byla terčem šikany a sexuálního obtěžování. Bohužel můj první psychiatr mě též sexuálně obtěžoval a to nejen slovně. Do dnes mám kvůli tomu trauma. Mám silnou obavu z mužů jakmile mi dají najevo, že se jim líbím. Popadne mě strach, nechutenství a úzkost. Mám s tím problém hlavně v zaměstnání předchozím i současném, ale nerada bych kvůli tomu musela z práce odejít. Sice věřím, že by mi nic kolegové neudělali, ale ten strach tam stále je a je mi silně nepříjemný. Zkoušela jsem skupinovou terapii, ale tam jsem nebyla schopná ani mluvit a nakonec jsem na ní neměla ani peníze. Ani teď si nemohu dovolit platit za psychoterapii. Nevím, jestli by byla i jiná možnost, jak se strachu zbavit. Moc prosím o radu. Děkuji předem.
(PS.: Již 10 let žiji se svým přítelem)
Michael Kostka
Odpověď odborníka:
Dobrý den,
přestože skupina by pro vás zřejmě mohla být užitečná, byla zřejmě v danou chvíli nepřiměřeně náročná. Je možné, že tuto variantu využijete ještě někdy v budoucnu.
Pro tuto chvíli se však jeví jako vhodnější volba dlouhodobá individuální psychoterapie. Přestože kapacita služeb hrazených zdravotní pojišťovnou je značně omezená, při troše trpělivosti a úsilí se nakonec většinou podaří nalézt (i když je někdy objednací lhůta k 1. pohovoru 2-3 měsíce). V hledání kam se obrátit vám mohou poradit odborníci z vašeho regionu - např. psychiatr, klinický psycholog, praktický lékař, krizové centrum. S vyhledáním adekvátní péče by vám měla být nápomocna i vaše zdravotní pojišťovna.
V některých případech bývá vhodné zvážit jako doplňkovou volbu i možnosti farmakoterapie. Psychiatrická léčba může například díky zmírnění příznaků umožnit zvládání obtížných či nových situací, což v kombinaci s psychoterapií může vytvořit nové vzorce chování i přesvědčení (např. o nebezpečnosti či nezvládnutelnosti situace).
Z toho co píšete se zdá, že jste se již s řadou potíží dokázala vyrovnat, přeji tedy, ať se vám daří postupovat dále.
Lenka
Odpověď peer poradce:
Dobrý den, chápu, jak je Vaše situace obtížná, i když se sexuálním obtěžováním nemám osobní zkušenost. Píšete, že Vám skupinová terapie nepomohla, nemáte finanční prostředky na psychoterapii a hledáte další možnosti, jak se strachu zbavit. Možná, že skupinová psychoterapie nebyla pro Vás tím nejšťastnějším řešením. Podle mého názoru by pro Vás byla nejlepší individuální psychoterapie, podpořená relaxačním cvičením, mírnou fyzickou zátěží (dlouhé procházky) či například jógou. Psychoterapie nebývá vždy placená, zkuste se domluvit se svým psychiatrem, zda by Vám nedoporučil psychologa (či psychoterapeuta) hrazeného zdravotní pojišťovnou. To možné je, sama jsem takto docházela za psychoterapeutem téměř rok. Moc Vám přeji, abyste se svého strachu zbavila, držím palce.
Zpět na seznam