Strach z učení cizího jazyka chvíli před usnutím

Dobrý den, Je mi 40 let a od roku 2000 mám epilepsii. Léčím se ve Fakultní nemocnici v Brně a v posledních 6 letech jsem neměl žádný záchvat. Proti této nemoci ale stále užívám léky. Od doby kdy nemám tyto zdravotní problémy jsem začal více chodit do společnosti. Doposud jsem si ale ještě nenašel přítelkyni a opravdové přátele. Nedávno jsem se začal učit cizí jazyk. Podle instrukcí si vždy těsně před usnutím několik minut opakuji tři až pět anglických vět a tyto věty si někdy opakuji až do usnutí. Mám však obavy, aby tento způsob výuky u mě nevyvolal epileptický záchvat. Chtěl bych se Vás zeptat, jestli by mohl výše popsaný způsob výuky u mě vyvolat epileptický záchvat nebo se spíše jedná jen o úzkost - strach z epilepsie popřípadě o psychické následky toho, že jsem sám Děkuji za odpověď
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, váš dotaz se týká poměrně specifické problematiky, pokud chcete mít jistotu, zeptejte se svého neurologa. Z toho co o epilepsii vím, nevidím důvod, proč by mělo opakování vět před spaním záchvaty provokovat. Teoreticky snad narušením spánku nebo repetitivností podnětu? Nepovažuji to za pravděpodné - podnět je to poměrně slabý a navíc podobný řadě dalších kterým jste (tipuji) každý den vystaven. Nicméně pokud takové učení ve vás vyvolává úzkost, je otázkou zda to "lámat přes koleno" a zda si postup nepřizpůsobit. Například zopakováním chvíli před spaním a usínáním tak jste zvyklý. Přeji ať se daří.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz. Rozdělila bych jej na dvě části. V té první bych odpověděla na otázku, zda Vám může daný způsob výuky vyvolat epileptický záchvat. Myslím si, že je to dotaz na Vašeho odborného lékaře, u kterého jste v péči. Ve druhé části bych se věnovala otázce týkající se Vaší samoty. Považuji tento dotaz za důležitý a podle mého názoru by i on stál za odbornou radu. V nemocnici na psychiatrickém oddělení jsem potkala mnoho lidí trpících samotou a od nich vím, jak je těžké něco na tom změnit. Ale Vy už jste začal svoji samotu řešit a snažíte se více chodit do společnosti. Věřím, že to pro Vás není jednoduché a oceňuji to. Problematice seznamování se v současné době věnuje mnoho odborníků a je možné načerpat rady buď z literatury nebo přímo navštívit jejich kurzy. Další možností je vyhledat psychologa ve svém okolí, který s Vámi může dlouhodobě pracovat a pomoci Vám. Tak jak vnímám Vaši snahu vypořádat se se samotou, jsem přesvědčená, že se Vaše situace zlepší. Věřím totiž tomu, že „kdo hledá, najde“.


Zpět na seznam