Strach z učitele

Dobrý den, je mi 17 let a studuji ve druhém ročníku na střední škole.V březnu tohoto roku jsem přešla na stejné škole z učebního oboru na maturitní. Po přechodu jsem obdržela novou učitelku matematiky. Její online hodiny jsem vždy doslova probrečela, a teď ve škole mám co dělat, abych se také nerozbrečela. Paní učitelka neustále křičí, ponižuje spoustu žáků, kteří mají často už i výuční list, že tam nemají co dělat. Celé dny se snažím učit, ale v jejích hodinách se prostě nemohu soustředit. Již o víkendu se stresuji a brečím, že mám mít v úterý matematiku. Nevím, co s tím mám dělat, paní učitelka vadí celé třídě, ale nikdo to nenese takto špatně. Nechci to proto zbytečně řešit a být za citlivku. Ale bojím se, že další dva roky to opravdu nezvládnu, a na matematiku přestanu chodit...
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, mrzí mne, co na hodinách matematiky prožíváte a z toho, co píšete, se mi nelíbí, jak paní učitelka jedná. V zásadě mne také napadají dva přístupy. Buď se zasadit o to, aby se zkusila změnit paní učitelka. To by znamenalo zřejmě obrátit se na vedení školy, nebo na školního psychologa/poradce, kteří pak mohou učitelku nějak korigovat. Ideální by bylo, pokud byste měla nějakou podporu buď dalších spolužáků, anebo rodičů, kteří se za Vás postaví. Zde ale vidím riziko, jak učitelka zareaguje, zda vůbec bude změny schopna. Chápu také Vaše obavy, abyste nebyla za citlivku. Podle mého názoru ale máte právo na respektující přístup, a to, že se Vám její přístup nelíbí není tím, že byste byla citlivka, ale že prostě očekáváte to, na co máte právo a nárok. Další možnost, pokud nechcete rozdmýchávat nic ohledně učitelky, je zkusit podpořit sebe sama, abyste mohla být na jejích hodinách klidnější. Mohla byste to vzít jako takový "trenažer" dovedností, které se Vám budou hodit v budoucnu i jinde. A to jednak jak mít od jejího nevhodného chování odstup, také jak zvládat svůj vlastní stres, obavy a další emoce. To většinou trvá nějaký čas, vyžaduje to dobré natrénování relaxačních technik, či hlubší porozumění sama sobě. K tomu může být také podpůrné obrátit se na rodiče, a určitě také na školního psychologa, pokud ho máte ve škole k dispozici. Můžete také bezplatně volat na Linku bezpečí (a tam probrat podrobněji to, co píšete sem k nám, výhodou je, že můžete s pracovníkem linky přímo komunikovat a hledat cesty), anebo společně s rodiči nalézt psychologa jiného než školního. Na spolupráci s psychologem je dobré, že člověk může hlouběji porozumět, co ho na daných situacích vlastně rozhodí, jaké myšlenky a pocity se k tomu váží a také jak s nimi zacházet a kudy z toho ven. Moc Vám držím palce, ať najdete svou cestu a brzy zažíváte hodiny matematiky bez stresu.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si Vašeho dotazu. Trochu mě zaskočil, nacházíte se ve svízelné situaci. A obávám se, že s ní nelze tolik moc co udělat. Já bych se určitě svěřila rodičům, třeba by mohli vznést návrh na změnu učitele. Je to totiž škoda, že Vám jedna učitelka kazí tak hezký předmět. Kdyby se přidali ostatní, možná by se něco změnilo. Pokud by mě tento předmět tak deptal, že bych cítila silnou úzkost, brečela bych, určitě bych se obrátila na školního psychologa/poradce. Od takových situací tam je. Přeji opravdu mnoho sil, vím, že to není lehké.


Zpět na seznam