Strach ze tmy, přizraku

Dobrý den, Jdu sem již s dlouholetým problémem. Je mi 20 let a již cca od 8 let trpím strachem ze tmy. Mívala jsem pokoj s výhledem na vrata, krátce poté, co jsem ho dostala, jsem se ho vzdala a přesunula se raději do společného pokoje s bratry, protože jsem se tam sama bála. Ani to však nepomohlo. Pokaždé, jakmile všichni usnuli a já zůstala sama vzhůru, bylo jedno zda hraje televize či je tma, tak jsem se bála, že tam někdo/něco je nebo že to teprve přijde... Momentálně je mi 20 let a trpím na to stále, celé ty roky... I když jsem bydlela pozdějí rok s přítelem úplně jinde, tak tyto stavy trvaly... Momentálně bydlím sama, první měsíc bylo vše v pořádku, protože to bylo nové prostředí, kde jsem prvním nájemcem, ale teď je to již 3 měsíce zase to stejné. Opět ty stavy, kdy jdu spát se strachem, že zhasnu a ono si to pro mě zase přijde... Ani lehce rozsvěcená světla nepomáhají. Nevím co mám dělat, nevím s kým to řešit, jsem z toho zoufalá...
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jsem ráda, že jste se pro své obtíže rozhodla hledat pomoc. Popisujete dlouhotrvající strach ze tmy, pro který nenacházíte úlevu, a úplně rozumím tomu, že jste z toho již zoufalá. Jistá míra strachu ze tmy je úplně přirozená a obvyklá pro většinu lidí, zejména v dětství se s ním setkáváme často. Někdy tento strach přetrvává dlouhou dobu, do dospělosti, a narušuje schopnost usnout ve tmě nebo v úplně tichém prostředí. Není to příliš známá obtíž, ale rozhodně se s ní nepotýkáte sama. Lidé s těmito obtížemi mají obvykle pocit, že na ně ve tmě po zhasnutí číhají různá nebezpečí, podobně jako popisujete. Jedna z možností je spát při rozsvíceném světle, ale jednak píšete, že to moc nepomáhá a jednak světlo v noci může dlouhodobě narušit kvalitu spánku (na dobrý spánek má vliv tvorba hormonu melatoninu, přičemž jeho největší produkce je právě za tmy. A proto, pokud svítíme, naše tělo to vyhodnotí, jako by byl den, tvoří méně melatoninu a hůře usínáme či spíme méně kvalitně). Určitě je dobré, pokud máte někoho blízkého, s kým můžete o svém strachu hovořit, abyste na jeho prožívání nebyla sama. Doporučila bych také nácvik relaxace, např. autogenní trénink, Jacobsonovu progresivní relaxaci, s jejichž pomocí můžete po pravidelném nácviku strach zvládat lépe. K trvalému řešení strachu podle výzkumů pomáhá nejlépe kombinace farmakoterapie a psychoterapie. Můžete se obrátit na psychiatra pro podrobnější diagnostiku a nastavení léčby. Vyzdvihnout bych chtěla ale především psychoterapii, konkrétně kognitivně behaviorální směr. Po konzultaci s psychologem, psychoterapeutem, můžete mít jasněji, zda je pro Vás vhodné obrátit se nyní i na psychiatra, anebo pocítíte zlepšení i bez něj. Držím palce a přeji, ať se můžete brzy vrátit ke klidnějšímu usínání i spánku.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Píšete o těžkostech života se strachem ze tmy. Věřím, že to musí být velmi náročné, když se to dennodenně opakuje již tolik let a vy s tím musíte bojovat. Zvláště, pokud strach neustupuje ani v případě, že je v pokoji někdo z Vašich blízkých. Už jste vyzkoušela spát i při lehce rozsvícených světlech, což bylo první, co mě napadlo, že bych Vám doporučila. Ale ani toto Vám nepomáhá. Jako druhé mě napadlo, že byste mohla zkusit usínat např. s poslechem audioknihy, která by odvedla Vaše myšlenky jinam. Když jsem mívala strach v domě, kde jsem bývala často sama se třemi malými dětmi, uvažovala jsem nad koupí nějakého zabezpečovacího zařízení. Nakonec jsem si pořídila psa a strach zmizel. Chápu ale, že naše příčiny strachu jsou jiné. Já měla strach, aby do domu nevnikl zloděj (v naší čtvrti dochází pravidelně ke krádežím i v době, kdy jsou majitelé domu v posteli). U Vás to vnímám spíše jako obavu z něčeho neznámého. Pokud máte možnost promluvit si o tom s odborníkem, s psychologem, určitě by Vám to pomohlo. Pro mě je to veliká pomoc s mými současnými, často neopodstatněnými obavami, které ve mě vyvolávají velké úzkosti. A to i přes všechny racionální hlasy rozumu. Věřím, že to bude lepší, když jste - jako první krok - tímto dotazem začala hledat pomoc. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam