Stres

Dobrý den, na začátek bych ráda řekla, že jsem osmnáctiletá studentka a stresuji se nad úplně vším. Nejsou to jenom testy, známky nebo sport. Mám takový problém, že se neskutečně stresuji i při naprosto normálních situacích, jako například kdo si sedne vedle mě ve vlaku, konverzace s lidmi si poté několik dní říkám v hlavě a jsem nervózní z toho co jsem řekla a když například udělám něco špatně nebo nedej bože, když mi někdo "vynadá", nezbavím se myšlenek na onu situaci. Vlastně žiju pořád ve stresu, špatné a stresující myšlenky mám pořád v hlavě a nedaří se mi eliminovat. V tomhle věku si říkám, zda bych měla vyhledat odbornou pomoc nebo je to prostě normální u některých lidí? Děkuji za odpověď
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, myslím že by bylo vhodné abyste vyhledala odbornou pomoc, konkrétně psychoterapii. Případně lze zvažovat i nasazení psychiatrických léků pro zmírnění úzkosti. Potíže které popisujete jsou sice normální ve smyslu, že je řada dalších lidí, kteří se s tím potýkají. Zároveň však považuji za zbytečné, abyste se tím trápila, vedla těžší život a nechala se tím omezovat ve studiu a navazování mezilidských vztahů. Léčba obvykle vede k výraznému zlepšení, mnohdy i vymizení úzkostných projevů. O způsobech léčby si můžete přečíst třeba na stránkách stopstigma.cz v sekci „o duševních nemocech“(neurotické poruchy – úzkostná porucha, sociální fobie)“. Držím vám palce a přeji, ať se daří pracovat na zlepšení.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Zcela Vás chápu. Sama jsem na stres velice citlivá. Asi každý z nás nějak pociťuje stres. A období kolem maturit a vstupu na vysokou školu bývá velice náročné. Určitá míra stresu je asi nezbytná, ale člověk si musí položit otázku, zda už mu nebrání v normálním fungování. Zažívala jsem stejné myšlenky, které popisujete Vy. A natolik mě ochromily, že jsem nebyla schopná do školy vůbec chodit. Spustily se i příznaky mé nemoci. A to už byl stav, kdy bylo nutné odborně zasáhnout. Nyní mi pomáhá vyrovnaný životní styl, hlavně správné dávkování odpočinku, určitá meditace. A beru i příslušná psychofarmaka. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam