Stres a reflux

Dobrý den, léčím se s chronickým gastroesofageálním refluxem a na internetu jsem se dozvěděla, že psychický stav člověka může ovlivnit právě vznik různých potíží s trávením, vč. refluxu. Můj problém tkví právě v tom, že jsem hodně citlivá a zejména při jídle ať už mimo domov nebo doma, se cítím ve velké nepohodě, neustále přemýšlím, co si o mně lidé myslí, ve škole i v práci se snažím najít na jídlo vždy nějaké klidné místo, kde nikdo není, ale je to velice těžké. Nyní trávím většinu času doma, ale protože bydlím s rodiči mám podobný problém - vadí mi při jídle puštěné rádio a TV, určitá témata hovoru, zmatek, pohled na někoho, kdo krájí ostrým nožem atd. Bohužel stále studuji a živí mne rodiče, takže nějakou radikální změnu životního stylu si moc nedovedu představit. Aby toho nebylo málo, stává se mi, že když jsem příliš dlouho v nekomfortní situaci (hromadné exkurze, výlety, oslavy, návštěvy hospody, někdy i rozhovor s přáteli) trpím na úporné bolesti břicha a nadýmání, a proto se takovýmto akcím snažím vyhýbat a když už, tak co nejdřív odejít. Mé psychické problémy mne pochopitelně trápí, ale s terapií u psychologa nemám příliš dobré zkušenosti (mám potíže důvěřovat cizím lidem). Moje otázky zní: Je skutečně možné, že by chronický stres vedl až k vážným medikaci vyžadujícím problémům se zažíváním? Existuje nějaká jiná cesta, jak se těchto zdravotních problémů zbavit, než sociální izolace? Předem děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Ano, opravdu je prokázané, že psychika se významně podílí na vzniku celé řady tělesných onemocnění - hovoříme pak o tzv. psychosomatickém onemocnění. V léčbě je pak krom běžné somatické léčby vhodné zapojit i psychoterapii, případně nasadit psychiatrické léky. Reflux bývá často do této skupiny onemocnění řazen - předpokládám že podrobněji by vám to vysvětlil gastroenterolog. Z toho co píšete se navíc domnívám, že trpíte výraznými projevy úzkosti, které by péči zasloužily i kdybyste neměla zažívací potíže. Sociální izolaci nepovažuji za řešení, ale naopak nežádoucí důsledek zmiňovaných potíží. Bylo by vhodné, abyste začala navštěvovat psychologa a případně abyste probrala s psychiatrem vhodnost podávání léků pro zmírnění úzkostí (obvykle se k tomu užívají antidepresiva). Chápu, že objednání a první návštěvy mohou být ve vašem nastavení dosti náročné. Avšak nevidím jinou cestu, než hledat způsoby, jak to zvládnout. Můžete například zkusit požádat o podporu někoho ze svého okolí. Pomohlo by kdyby vás na prvních pár návštěv někdo doprovodil nebo povzbuzoval přes telefon? Máte nějaké další nápady na podporu? Držím palce a věřím, že pokud vyhledáte odbornou pomoc, může vám být znatelně lépe během několika měsíců.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Při četbě vašeho dotazu se mi vybavovaly fyzické stavy, které jsem prožívala dlouhé roky. Tyto stavy, včetně refluxu a trávicích obtíží všeho druhu se mi jednoznačně rozjížděly na základě psychických potíží. Zapříčiňovaly je neléčená traumata z dětství, chronická úzkost a deprese. Potíže jsem se dlouhou dobu snažila zvládnout vlastními silami, ale marně. Většinou jsem pak reagovala stejně jako vy - začala jsem se postupně všem zátěžovým situacím mezi lidmi vyhýbat. Jednoznačně mi pomohl až kontakt s odborníky. Kombinace užívání antidepresiv a dlouhodobého docházení na terapii. Pokud vám první terapeut nesedl, s jiným by to mohlo být lepší. Nalezení důvěry chce svůj čas, ale stojí to za to. Přeji vám nalezení vhodné pomoci a brzkou úlevu.


Zpět na seznam