Stres a úzkost ve šťastném životě

Dobrý den, jmenuji se Martin a jsem mladý čtyřiadvacetiletý kluk co žije životem jaký jsem si vždy přál. Mám vlastní fungující podnikání už par let. mám pejsky, slečnu se kterou cestujeme a krásne bydlení či vysněné auto. Je tam ale to aaaale.. neustale mám paniku a úzkost z toho ze se mi něco děje nebo stane. Mám bolesti hlavy už nějaký ten pátek všechny vyšetření jsou vporadku. Musím cvičit a rozhejbat pater. Strašně se pozoruju a nemyslím snad už na nic normálního než na to co se mi muže stát nebo co se děje. Prerekavam se a to mě depta pak ještě víc furt mám pocit ze necítím třeba ret nebo ruku či nohu a dostává mě to do neskutečných stavu. Je pravda ze když nemám bolesti nemám ani úzkosti chci už zas normálně žít bejt štastný a ne pořad zkoumat vnitřním hlasem co mi tak asi je. Tyto problémy pak zapijim alkoholem po večerech a je mi to pak jedno co se děje nebo neděje což mě taky dost štve.. prosim o nějakou radu jak proste neřešit tyhle zkoumání kterýma trpím už par let. A když jsme si myslel ze mě vyšetření uklidni tak prave ze vůbec nic. Lezim teď na plazi u more a vůbec to semnou nic nedělá a v kuse jen myslím na problémy. Děkuji mockrát.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den Martine, oceňuji, že se na nás s důvěrou obracíte o radu a pomoc. V první řadě chci říci, že mám radost, jak píšete, že se Vám v životě podařilo rozjet podnikání, které Vám umožňuje mít krásné bydlení i cestovat podle Vašich představ. Ačkoliv Vás trápí zdravotní problémy zdá se, že somatické příčiny vyšetření vyloučily, což je velmi dobrá zpráva. Rozumím ale tomu, že myslet jen v kuse na problémy Vás obtěžuje a vysiluje. Směřuje to k tomu, že by Vaše obtíže mohly souviset s Vaší psychikou, což zřejmě i sám zvažujete, když se na nás obracíte. Takto na dálku nemohu dobře zhodnotit, co by mohlo stát v pozadí Vašich obtíží. Zmíněná úzkost ale může určitě být jedním z důležitých jmenovatelů. Úzkost se může projevovat různě, jako vtíravé myšlenky, jako pocity strachu anebo jako bolesti na různých místech těla či další zdravotní problémy. Anebo i celkovou úzkostností, tedy tím, že člověk úzkostně reaguje na všední běžné události, které jej dříve nechávaly v klidu. Úzkost často signálem přetížení psychiky. Málokdo totiž dokáže ve svém životě identifikovat plnou zátěž, jelikož stres v životě většinou narůstá postupně, člověk se na něj omezeně adaptuje a neuvědomuje si jej. Špatnou zprávou pro Vás je, že alkohol, ačkoliv krátkodobě může působit anxiolyticky, tedy proti pocitům úzkosti, dlouhodobě přináší rozkolísanou náladu, propady v emotivitě, a další komplikace související s návykem, že bych Vám v první řadě doporučila alkohol omezit, nejlépe vyřadit. Naopak dobrým krokem směrem ke stabilitě může být pravidelný režim, až trochu "stereotyp", dále pravidelný pohyb ve formě sportu, relaxační cvičení, práce s dechem. Někdy bývá těžké identifikovat, jaké myšlenky souvisí s úzkostnými pocity. Vy víte minimálně o těch, které se týkají toho, že se Vám něco stane. S takovými myšlenkami se lze naučit pracovat, aby úzkostnou reakci nespouštěly a neobtěžovaly Vás. Pokud se popsanými obtížemi potýkáte již delší dobu než rok, doporučila bych Vám obrátit se na psychologa, psychoterapeuta. Terapie pomáhá člověku zorientovat se v daném problému, pracuje na náhledu, které situace a myšlenky pocity úzkosti spouští, zmírňují či zhoršují. Pracuje na pochopení souvislostí, uvědomění toho, jak s Vámi tělo komunikuje, proč například někdy necítíte některé části. Naučí člověka s těmito situacemi pracovat, efektivně řešit a pracovat na tom, aby nepříjemné pocity odezněly. Úzkost může být také snížena léky, jejich nasazení Vám na základě vyšetření doporučí psychiatr, na kterého se také můžete obrátit. Držím Vám moc palce a přeji hodně štěstí.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den Martine. Děkuji za Váš dotaz. Mrzí mě , že tak schopný a úspěšný mladík, má trápení se svým zdravím a nemůže si v klidu vychutnat zasloužené plody své práce. Napadlo mě, že takový úspěch nikdy není "za darmo." A že za vším stojí velké úsilí a stres. Zmiňujete ve svém dotazu bolesti hlavy. Ačkoliv nejsem lékař, přemýšlela jsem, zda se nemůže jednat o migrénu s příznaky , které zasahují až do fyzické roviny. Já osobně znám jen "klasické" bolení hlavy. Ale znám lidi, kteří migrénou trpí. Jen těžko se přes bolest soustředí na něco jiného, zadrhávají se nebo přeřekávají. Což se mimochodem stává při velkém zatížení i mě. Ve svém dotazu dále píšete:.."prožívám paniku a úzkost z toho, že se mi něco děje nebo stane." Tato myšlenka stojí myslím za hlubší prozkoumání. Já z ní cítím nejistotu z budocna. Je možné, že ji zmiňujete pouze v souvislosti s Vašimi momentálními zdravotními obtížemi, které kdyby odezněli, odezní i panika a úzkost. Proto berte následnou větu pouze jako moje doporučení , vyplývající z mé osobní zkušenosti, z mé cesty životem. Být já na Vašem místě vyhledala bych terapeuta, se kterým bych rozebrala, co přináčí do mého, jinak úspěšného světa, pocit úzkosti a paniky. Je možné, že společně se Vám podaří zmírnit tyto pocity nejistoty. Hodně štěstí. Katka


Zpět na seznam