stres ze zkoušek

Dobrý den, za 9 dní mám těžkou zkoušku. Jsem z toho ale natolik nervózní, že se nazvládám učit, nejím a stále jenom brečím. Má rodina mě musí neustále uklidňovat, že všechno zvládnu a i kdyby ne, že se nic nestane. Já to vím. Nevidím nic špatného na tom, zopakovat si zkoušku v srpnu/září ale i tak, kdykoli nad tím jen přemášlím, chce se mi plakat. Cítím se hrozně potupně, že ve 20 letech pláču kvůli škole. Je nějaká možnost, jak se zbavit stresu? A jak přestat plakat? Hlavně se bojím, že se rozpláču během zkoušky, což je jednak dětinské, trapné a taky tím přivádím do nekomfortu zkoušejícího. Nikdo ze spolužáku se tolik nestresuje, co je se mnou špatně?
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, děkuji za důvěru, se kterou se na naši poradnu obracíte. Z toho, co popisujete, vnímám, že zažíváte svým způsobem vnitřní rozpor. Na jednu stranu racionálně víte, že neudělat zkoušku není nijak velký problém, na stranu druhou ale zažíváte velký stres, nervozitu, nelze se ubránit pláči. Jakoby Vaše pocity, emoce, byly v tuto chvíli silnější než rozum, který se je snaží brzdit a ovládnout. Rozumím tomu, že Vám to vadí, zároveň bych Vás ale také chtěla podpořit, že to není nic neobvyklého, že emoce mohou být zahlcující i v situacích, které rozumem vyhodnotíme jinak. Stresu se zbavit nelze, lze regulovat jeho míru a lze se naučit způsoby, jak s ním zacházet třeba lépe. Lze se naučit dechová relaxační cvičení, pomáhá pravidelný tělesný pohyb, dostatek spánku a také podpora od blízkých lidí, možnosti si o situaci promluvit, nebýt na to sama. Stresové situace tak lze trénovat a postupně na ně přivykat. Podle toho, co píšete, je skvělé, že máte oporu ve své rodině. Chápu, že svoje prožívání stresu srovnáváte s ostatními spolužáky, každý však prožívá stres jinak a vyrovnává se s ním jedinečným způsobem. Pro Vás by mohlo být užitečné najít svou vlastní cestu, jak lépe porozumět tomu, jaká je podstata Vámi prožívaného napětí, kde všude se bere, s čím doopravdy souvisí a proč má takovou sílu. To můžete nahlédnout v rámci psychoterapie či krátkodobého psychologického poradenství. Nemyslím si, že by s Vámi bylo něco špatně, můžete být vnímavější, citlivější, než jiní spolužáci, anebo souběhem okolností prožíváte nyní tuto situaci jinak. Držím Vám palce ke zkoušce i k nalezení cesty k vnitřnímu klidu.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den: Děkuji za Váš dotaz. Vím , že termín Vaší zkoušky, která Vás stresuje se již přiblížil. Chtěla bych podotknout, že nejste jediná, kdo takto prožívá zátěžové situace. Moje kolegyně v práci ,která se chystala na bakalářské zkoušky, si procházela stejnými problémy. Přestože se pečlivě připravovala, byla hodně nervózní a pláč měla na krajíčku. Naše ujišťování, že vše zvládne moc nepomáhalo. V momentě , kdy si vytáhla otázku, věděla, že něco řekne a plakat nezačala. Zkoušku nakonec udělala a dostavila se zasloužená úleva. Domnívám se, že stres vypovídal o její zodpovědnosti a pečlivosti. U Vás to může být podobné. Kolegyni pomohla dechová a svalová cvičení proti stresu. / najdete na internetu/. Hodně štěstí u zkoušek i v životě. Katka


Zpět na seznam