Stres

Dobrý den, obracím se na vás z dotazem protože uz si vážně nevím rady. V životě mám hodně stresu obzvlášť v tomhle období, trpím uztkostmi. Začala jsem si vytrhávat vlasy a začíná to být vidět, dokonce si to všimli už i mý přátelé, ale já se vymlouvam na to že mi padají. Hrozně se stydím, protože ta ztráta vlasy ne hrozně vidět. K psycholozce chodím, ale ta o tom neví. Nevím co s tím. Děkuji za odpověď
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, určitě je dobré, že již k psycholožce docházíte. Přemýšlím nad tím, proč jste se jí s takto významnou věcí zatím nesvěřila - nepředpokládám, že by z toho měla být šokována, a zároveň to je významným projevem toho, jak vám je. Vytrhávání vlasů v podobných případech obvykle bývá způsobem jak si ulevit od napětí a úzkosti (byť jde o způsob škodlivý). Vhodné bývá hledat a zkoušet další způsoby nedestruktivního uvolňování. Někomu např. pomáhá zaměstnat ruce jinak (hnětení modelíny, mačkání míčku, hra s gumovým náramkem), někdy bývá vhodné změnit situaci nebo činnost (projít se, opláchnout obličej, zazpívat si, zacvičit ap.). Způsobů může být celá řada, neočekávám že by kterýkoli z nich byl "stoprocentním zázračným receptem", nicméně každé zlepšení je úspěchem. Celkově by bylo vhodné situaci probrat s psycholožkou podrobně (což předpokládám uděláte) a zaměřit se i na zůsoby jak tyto úzkosti u vás vznikají. Přeji ať se daří.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám zkušenost s depresí a úzkostí, které odstartovalo dlouhé období extrémního stresu. Tehdy mi byla největší oporou moje psychoterapeutka, někdy jsem doslova počítala dny, které mě dělily od setkání s ní, kdy se jí ze všeho vypovídám. Proto mě zarazilo, že chodíte k psycholožce a něco tak podstatného o vás neví. První, co bych vám poradila, abyste ji brala jako lékařku a netajila před ní vůbec nic. Tito odborníci jsou tu od toho, aby nám naše trable pomáhali unést a vyřešit. Není za co se stydět, viděli a slyšeli určitě vše, co jen lidská duše může zažít. O sebepoškozování někdy platí, že člověk dělá sobě to, co by nejraději dělal jiným, ale nedovolí si to. Zkuste toto téma s vaší psycholožkou otevřít. Držím vám palce, ať se vám podaří odhodit před ní ostych – jen tak vám může opravdu pomáhat. Hodně štěstí.


Zpět na seznam