Stresové situace

Dobrý den, jsou to téměř 4 měsíce od rozchodu s mým bývalým přítelem. Od té doby jsem si uvědomila několik věcí, avšak trvalo dlouhou dobu, než jsem se s tím vůbec dokázala smířit. Jakmile se mi to podařilo a já se naučila danou situaci přijmout, vždycky se stala nějaká velmi neobvyklá věc, která mi ho připomněla. V tu chvíli jsem vždycky v šoku, začnu se klepat, plakat, buší mi srdce a bolí mě břicho. Nepřipadá mi to normální ani v pořádku a nevím, jak se toho zbavit. Například dneska po té jedné situaci jsem se uprostřed obchodu rozplakala, stála na jednom místě a nejraději chtěla vyběhnout ven (což jsem ale nemohla). Takové věci se mi nikdy předtím nestávaly. Možná je to malichernost, každopádně je mi nepříjemná a chtěla bych s ní něco dělat, proto prosím o radu. Děkuji předem :)
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, děkuji za důvěru, s jakou se na naši poradnu obracíte. Je úplně normální, že po rozchodu s partnerem nějakou dobu trvá, než se s tím vyrovnáme, jsme citlivější a pohotovější k různému i neobvyklému prožívání. Zároveň ale chápu, že stavy, které popisujete, jsou Vám nepříjemné. Neznám samozřejmě celou vaši situaci, ale jedna z možností, co mne napadá je, že takto vaše tělo reaguje na ještě nezpracovaný rozchod s přátelem, k čemuž se ještě stále mohou vázat silné emoce. Často bývá, že tyto stavy (šok, klepání, bušení srdce) jsou odstartovány nějakými konkrétními situacemi, ať již vnějšími (něco se stane okolo nás), nebo vnitřními (nějaká myšlenka naše), tomu se říká "spouštěče". Možná si jste spouštěčů vědoma (ikdyž o nich nepíšete), ale pokud ne, může být zajímavé se zamyslet, co těmto stavům u vás předchází? Pokud byste přišla na to, že jsou to vzpomínky na přítele, dalo by se v tu chvíli, kdy si uvědomíte, že na něj myslíte, zařadit nějaká aktivita na rozptýlení. Může fungovat převedení pozornosti jinam (například "Aha, teď mě napadla vzpomínka na přítele, zkusím se záměrně soustředit na něco jiného"), nebo nějaké dechové cvičení (ideální je praktikovat a nacvičit si autogenní trénink či Jacobsonovu progresivní relaxaci), či provést nějaké jednoduché cvičení fyzické. Paralelně s tím by Vám mohlo být přínosem, pokud si můžete o celé situaci rozchodu a tom, co ohledně toho prožíváte, s někým důvěrně pohovořit, s kým můžete naplno vyjadřit, co cítíte. Někomu může pomoci se z pocitů vypsat. Někdy může pomoci své pocity naplno vyjádřit, například venku, v přírodě. Každopádně Vás chci podpořit, ať o sebe a svou duševní pohodu pečujete nyní co nejlépe. Pokud by Vaše stavy delší dobu neustupovaly, nebo se dokonce prohlubovaly, pak bych Vám doporučila kontaktovat psychologa, se kterým můžete hledat další pro Vás vhodné možnosti řešení. Držím moc palce, ať je Vám brzy lépe.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Popisujete okolnosti Vašeho rozchodu s přítelem. Který, cítím, byl pro Vás těžký. Ale podařilo se Vám situaci přijmout, což muselo být náročné. Ale náročné je to stále. Objevují se panické stavy – bušení srdce, bolení břicha … Pokud Vás to omezuje na běžném fungování, rozhodně bych to za malichernost nepovažovala. Já sama mám občas velice silné úzkosti, ale beru na ně medikaci. Často mi však pomáhají i různé relaxační techniky – práce s dechem, uvolňování svalů, cvičení. Někdy se mi také uleví, když mohu situaci s někým důvěrně probrat, svěřit se a popovídat si. Přeji hezký den a mnoho sil.


Zpět na seznam