Tchýně hysterka

Dobrý den. Mám podezření, že tchýně trpí histrionskou poruchou osobnosti. Její neustálá snaha vměšovat se do rodinného života svých synů (mého muže a jeho bratra), řídit jej, vynucovat si pozornost, očerňovat mě i mou švagrovou, neustálé lhaní, přetvářka a překrucování reality, přepjaté emoční reakce (nejčastěji pláč) a citové vydírání jejích synů i muže má negativní dopad na náš soukromý život. Náš vztah zachránilo, že jsme se přestěhovali na jiné místo, ale ani tak nejsou vztahy optimální – i tak nás (mě) dokáže občas psychicky „zlikvidovat“. Její synové i manžel jí stále ustupují – „aby byl klid“, ale podle mě to není řešení. Můžete mi, prosím, poradit, jak s tchýní jednat a jak se před ní chránit? Předem děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, ať již je kořenem problémů histrionská porucha nebo něco jiného, přijde mi dobré, že se snažíte nastavovat hranice tak, aby vás kontakt méně ohrožoval. Druhému člověku sice můžeme sdělit svůj názor, že by mu mohla prospět léčba, těžko ho k ní ale můžeme přimět. Na druhou stranu, však můžeme vyžadovat určité způsoby chování a pravidla, která musí respektovat pokud s námi chce být v kontaktu a způsob zda a jak toho dosáhne je na něm. Čím jasnější jsou jak tato pravidla tak i případné důsledky porušení, tím větší bývá šance na úspěch. (Např.: Pokud se na návštěvě dopředu nedomluvíme, není možné jít dál ani na kávu... pokud si začnete stěžovat na švagrovou, pokládám telefon protože to nechci řešit.) Dobré je popisovat zcela konkrétně tak, aby bylo možné říci splnil/nesplnil. Nezbytnou podmínkou je dodržet to co řeknu, a je vhodné na to myslet již při jejich vytváření, protože každé rozvolnění pravidel způsobuje další pokusy o vyjímku. Vhodné je i to, pokud jste s ostatními členy rodiny schopni sdílet informace (to snižuje riziko manipulací), ještě lepší, pokud některá pravidla mohou ve stejné podobě platit všude. Dokáži si představit, že v některých oblastech můžete mít s manželem každý nastavená pravidla jinak, bylo by však vhodné, abyste respektovali odlišné potřeby druhého a případně ho i podpořili v prosazování dle jeho potřeb. Možná by pomohlo, kdybyste se o možných strategiích (společně s manželem nebo i se švagrovými) poradili v některé z poraden pro rodinu či u rodinného psychoterapeuta.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobý den. Zřejmě se nemýlíte v diagnóze Vaší tchýně, popis histrionské osobnosti v řadě příznaků sedí. Mezi hlavní rysy takové osobnosti bývá teatrálnost, labilita a povrchnost. Dalšími typickými rysy je snaha upoutat k sobě pozornost za každou cenu pozornost ostatních lidí, má tendenci manipulovat s druhými, intrikovat a obviňovat je z nedostatečné lásky a péče. Součástí projevů bývá bájná lhavost a pomstychtivost. Člověk s touto poruchou se do své role i případných lží dokáže dokonale vžít tak, že o nich přesvědčí i neznalé okolí. Není lehké Vám poradit, jak s tchýní jednat a jak se před ní chránit, protože jde zřejmě o nemocného člověka, který by se měl léčit. Nevím, zda byste tchýni přesvědčili, aby navštívila psychologa nebo psychiatra, což by bylo nejlepší řešení. Jinak si myslím, by Vám mohla pomoci rodinná terapie, kde byste si všichni mohli své postoje, problematické situace apod. společně pod vedením odborníka vyjasňovat. Máte pravdu v tom, že neustálé ustupování není východiskem. Přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam