Terapeut

Dobrý den, prosím o radu, protože už nevím kudy kam. V mládí jsem se léčila s depresemi, docházela jsem k psychologovi, bez medikace, postupně se to zlepšilo. Teď je mi přes 30, obtíže se mi vrátily po krachu všech partnerských vztahů, našla jsem si tedy terapeuta. Bohužel jsem se do něj po půl roce zamilovala. Nevím, co mám dělat, jestli odejít z terapie bez udání důvodu, nebo počkat jestli to přejde? Říct bych se mu to neodvážila, je asi ženatý. Nevim, jestli ma terapie smysl, když k němu nejsem upřímná - řešíme vztahy a já bych si prala vztah s nim, on to nevi, děkuju za jakoukoli radu.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, situace kdy se klient zamiluje do svého psychoterapeuta není příliš neobvyklá. Souvisí to mimo jiné s charakterem terapeutického vztahu – například atmosféry důvěry a důvěrnosti, akceptování, podpory atd. Naproti tomu není třeba řešit potíže a úskalí běžných vztahů, vztah je značně asymetrický (terapeut vám nesděluje své životní těžkosti a nepotřebuje vaši podporu). Svou roli v tom tedy hraje unikátnost situace, která v mnoha aspektech neodpovídá reálným vztahům a nahrává idealizování. Vaše emoce a potřeby, které se díky této situaci objevují, jsou však reálné a v případě když by se vám dařilo o nich otevřeně komunikovat, mohou být významným přínosem pro terapeutickou změnu (vím, zní to zvláštně a obtížně). Zároveň pak platí to, že psychoterapeutický vztah je natolik nerovný, že navázání partnerského či milostného vztahu je považováno za jedno z největších terapeutických selhání a za dodržování této hranice je zodpovědný terapeut. Doporučil bych vám tedy: otevřete toto téma i když je ožehavé. Pokud o tom nedokážete mluvit, můžete to třeba napsat a bavit se o tom až následně. Pokud se vám to podaří v psychoterapii zpracovat, může to mít velký přínos a může vás to velmi posunout. Pokud se to dařit nebude a bude vás to v práci blokovat, je na místě vyměnit psychoterapeuta. To by bylo i na místě, pokud nedokážete téma otevřít a bude vám to v efektivní práci bránit. Chápu vaše obavy, ale myslím, že otevřeností můžete oproti současnému stavu jen získat. Držím vám palce !
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Popisujete něco, co se stává, že se člověk zamiluje do toho, kdo se mu snaží pomoci. Pravděpodobně vám naslouchá, komunikuje s vámi, a tak podobně. Vztah mezi vámi by měl být terapeutický a terapeut by neměl ve vás vyvolat pocit, že k sobě patříte, že si rozumíte, že o vás stojí stejně jako vy o něj. Také s tím mám zkušenosti z minulých terapií a zažívám to i když se někomu snažím pomoci já, často mám pocit, že jsem k tomu přece nezavdala žádnou příčinu a stejně se to stane, že mi klient řekne, že má o mě zájem. Je možné pokusit se pocity té druhé straně sdělit a mluvit o tom, ale to tedy není žádná snadná věc. Být vámi, zkusila bych se zamyslet i nad tím, zda máte možnost chodit jinam na terapie, jak se vlastně v tom vztahu, který není vztah, cítíte, zda svobodně, nebo svázaně.


Zpět na seznam