Těžká forma úzkostné poruchy osobnosti

Dobrý den, moje diagnóza zní: těžká forma úzkostné poruchy osobnosti s přechodem do paniky a agorafobie. Ráda bych se o této diagnóze dozvěděla více informací. Znamená to, že trpím "vyhýbavou" poruchou osobnosti? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nejpřesnější by bylo, kdybyste si to nechala vysvětlit od toho, kdo diagnózu stanovil a zároveň se poradit o možnostech léčby ve vašem regionu. Vyhýbavá porucha osobnosti je zcela jiná "přihrádka" než úzkostná porucha osobnosti. Z vašeho dotazu mi není zřejmé, co Vás k této domněnce vedlo. Většinou mi však, než přesný název, přijde užitečnější informace o možnostech a způsobu léčby. V případě úzkostné poruchy osobnosti by to pravděpodobně byly - farmakoterapie, psychoterapie, nácviky, relaxační cvičení. (Nicméně není možné o tom přesně rozhodnout touto formou). Některé z tipů máte v odpovědi peer poradce.
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den i Vám,
nemám sice diagnostikovánu poruchu osobnosti, ale vím, co je to úzkost, panika a agorafobie. Sám se potýkám z úzkostmi, když mám před sebou nějaké těžké úkoly, což může být v mém případě i to, že ke mně má přijít někdo na návštěvu. Naštěstí úzkosti celkem rychle pomíjejí. Pocity paniky zažívám především na vyvýšených místech, dnes třeba nad vysokou dvoranou na balkóně. Když se podívám dolů, cítím závrať a bojím se, abych nespadl do hlubiny. Agorafobii jsem zažil před asi osmi lety, a to především na velmi rušných ulicích a v metru. Značně mi pomohla KBT - kognitivně behaviorální terapie formou individuálních setkávání s terapeutkou, dechová cvičení a vedení záznamníku a expozice - sám jsem se vystavoval rušnému prostředí a měřil svou úzkost, nakolik ji mohu snést a zvládnout. Pomocí pravidelného pomalého dýchání jsem zklidnil i srdeční rytmus a postupně se agorafobie zbavil. Stejně občas vystrkuje růžky, ale nějak už vím, jak na ni. Vám držím palce, ať se se svou diagnózou vyrovnáte a s potížemi, které máte, přeji úspěšný boj.


Zpět na seznam