Trhání vlasu

Dobrý den,moje 5leta dcera si namotává vlasy na prst a následně trhá,už má na půlce hlavy plesku. Co mám dělat? Koho navštívit? Děkuju za odpověď.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, děkuji za Vás dotaz do poradny. Rozumím tomu, že Vás trhání vlasů u Vaší dcery zneklidňuje. Může se jednat o projev nejistoty, úzkosti, se kterou se tímto způsobem vyrovnává. Není to úplně neobvyklé u dětí předškolního věku. Můžete se poradit s Vaším pediatrem, který by měl doporučit další související vyšetření a postup. Anebo můžete sama rovnou vyhledat dětského klinického psychologa či dětského psychiatra v okolí Vašeho bydliště a objednat se na konzultaci. Doporučuji uděla to co nejdříve, jelikož čím déle takové chování trvá, tím může být náročnější jej odbourat. Rozhodně není vhodné ji za to jakýmkoliv způsobem trestat či negativně reagovat (tímto způsobem by její úzkost pouze rostla a mohl by se objevit další symptom). Dcera potřebuje v této situaci Vaši podporu, porozumění a pomoc. Můžete spolu zatím zkusit mluvit o tom, jak se cítí, jestli ji to baví nebo uklidňuje, když vlásky trhá, můžete jí nabídnout něco jiného do ruky pro tu chvíli (míček na mačkání) či jinou aktivitu. Konkrétní postup pak domluvíte s odborníkem. Přeji hodně štěstí.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Přiznám se, že odpovědět na vaši otázku ze své pozice peer konzultanta pro mne není snadné. Jako peer především sdílím vlastní zkušenost s životem s psychickými obtížemi a s tím, jak se mi z nich podařilo zotavit. Dětská psychiatrie a psychologie je velmi specifický obor, se kterým nemám téměř žádné zkušenosti. I ve své práci se setkávám pouze s dospělými klienty. Sama jsem však také matkou dětí, které mají jisté psychické obtíže a již několik let s nimi docházím k odborníkům, kteří nám opravdu hodně pomáhají. S dětskou psycholožkou i s dětskou psychiatričkou máme jen tu nejlepší zkušenost. Pokud tato forma sebepoškozování u vašeho dítěte přetrvává, na vašem místě bych rozhodně začala aktivně hledat pomoc. Z vlastní zkušenosti vím, že bezradnost a neporozumění příčinám dětského chování nás jako rodiče stojí mnoho sil a našim dětem nepomáhá. Přeji vám jen vše dobré a brzké nalezení účinné pomoci.


Zpět na seznam