Únava,stále bych spal

Dobrý den,už delší dobu na sobě pozoruji zvláštní jevy. Nevím co to je. Přes rok pracuji v jiném městě,než žije moje partnerka,vídáme se 1 -2 do týdne,nebo někdy i za 14 dní. Jde o to,že celou dobu vstávám ve 4 ráno, chodím na 6,30 a končím v 18,30 a spát kolem 22 hod. Delší dobu mě nic nebaví,ani milování,cítím se unavený a vyčerpaný,pořád bych spal. K tomu tahle doba,kde je vše zavřené a člověk nemůže nikam, je doma jak pes u boudy. Pořád se rozčiluju v práci,stačí maličkost,jako : dělníci špatně zaparkují auta a já se nevejdu na parkovací místo na které jsem zvyklí, nebo neudělají práci pořádně,možná je to posedlost z dětství,kde nás takhle cepovali. Chtěl bych své duši a tělu vrátit takovou tu vnitřní pohodu,jsem rozhozený a nejsem to já.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud zvláštními jevy ve svém dotaze myslíte únavu, vyčerpání, potřebu spát a že Vás nic nebaví, domnívám se, že to může být zcela přirozený a odpovídající důsledek náročného životního rytmu, který podle popisu poslední rok udržujete. Je možné, že si někdy nastavíme vysokou laťku co se týče toho, co chceme v životě zvládnout, zpočátku nám to vyhovuje, ale po nějakém čase již naše tělo a psychika nemusí dané tempo stíhat. A zdá se mi, že to může být Váš případ. 6 hodin spánku versus 12 hodin v práci může být dlouhodobě vyčerpávající poměr. Úplně chápu, že poté jako důsledek únavy a vyčerpání nemáte dostatečnou kapacitu pro drobné chyby lidí okolo Vás, máte menší trpělivost a možná i sklon k pokleslé náladě. Doporučila bych Vám zaměřit se na zdravý životní styl a promyslet, kde máte možná nějaké rezervy. Dopřejte si odpočinek, relaxaci, myslete na zdravou a pestrou stravu, pitný režim, pohyb venku na čerstvém vzduchu a dostatek prostoru na Vaše koníčky a zájmy. Pokud tak neučiníte, je možné, že by se Vaše obtíže časem staly chronickými a hůře řešitelnými. Možná můžete i s partnerkou promluvit o tom, zda Vám oběma nastavený systém vyhovuje a zda by snesl změnu. Pokud by z jakéhokoliv důvodu bylo pro Vás těžké takovou změnu učinit, anebo by změna nepřinášela úlevu, můžete se obrátit na psychologa, se kterým můžete probrat dopodrobna možné souvislosti a hledat řešení. Držím palce, ať je Vám v životě brzy zase dobře.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, první, co mě napadá po přečtení vašeho popisu, je, že takové tempo a denní režim, navíc cesty mezi jinými městy, bych nevydržela ani měsíc. Když si do toho přidám dnešní dobu, která - jak jste vystihl - moc na náladě nepřidává, není divu, že vás nic nebaví a cítíte se vyčerpaný. Vše, co popisujete, se mi zdá být "normální" důsledek dlouhodobého přetažení a do toho teď ještě málo příležitostí k radosti a relaxu. Mám za sebou docela dlouhou zkušenost s úzkostí a depresí, ale neřekla bych, že vaše únava je docela pochopitelná a nic mi nepřipomíná moje potíže. Je možné, že jste takové tempo vydržel po mnoho let bez problémů, ale ono se vyčerpání někde strádá a důsledky udeří až časem. Můj "peerský" dojem tedy je, že potřebujete odpočinek, změnu stylu a víc o sebe pečovat a po nějaké době by vám mělo být lépe. Moc vám to přeji.


Zpět na seznam