uzkost

Mám kamarádku která mi dává v životě sílu jít dál,cítím se s ní fajn,mám sílu a chut prostě žít a objevovat nové věci ale přestala si semnou z ničeho nic psát a ja mám uzkostné stavy a špatné myšlenky že to bez ní prostě nejde jelikož se mi v ničem nedaří,bojím se že už o přátelství semnou nestojí,hodně jsme toho spolu prožili,nevím co dělat jelikož na kontakt nereaguje.Prosím o radu.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z Vašich slov vnímám obavu a nejistotu, jak to nyní se vztahem s kamarádkou je. Někdy v nás nedostatek informací, tedy když nevíme, na čem jsme, vyvolává úzkost a vede k tomu, že si v hlavě představujeme katastrofické scénáře, to je přirozené. Bohužel zde od Vás nemám dostatek informací o Vás a vašem vzájemném vztahu, abych dokázala dobře poradit, co v této situaci dělat. Je samozřejmě možné dále naléhat, kamarádce třeba i zavolat, popsat ji svou obavu a doptat se, nakolik je vzdálená od pravdy. Zde je možné, že se Vaše úzkost sníží, pokud se Vám podaři se propojit a zjistíte, že se možná jedná pouze o nedorozumění. Je ale také možné, že Vaše naléhání bude kamarádce nepříjemné a stáhne se ještě více. Možná se nacházíte ve fázi, kdy dochází ve vztahu k nějaké změně, možná pro ni nebylo odmlčení z ničeho nic. A třeba si o tom budete moci pohovořit. Samozřejmě ale také může mít jen jiné věci na práci. Co můžete v této chvíli udělat pro sebe, je zastavit se, z hluboka se nadechnout a podívat se po svém okolí, zda máte po ruce ještě někoho jiného, s kým si třeba o celé situaci můžete pohovořit, kdo Vás vyslechne a podpoří. Je výhodné mít síť přátel a blízkých lidí kolem sebe, na koho se můžeme obrátit, když nám není dobře. A takové vztahy je dobré si i vědomě pěstovat. Můžete se také zamyslet i nad dalšími způsoby, jak s nepříjemnými stavy naložit. Zda se můžete věnovat nějakému ze svých zájmů, koníčků, sportovat, číst si a podobně. Samozžejmě pokud Vaše úzkosti nebudou delší dobu odeznívat, je vhodné obrátit se na odborníka, psychoterapeuta. Přeji hodně štěstí
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si Vašeho dotazu. Chápu, že zažíváte trápení. Blízké vztahy jsou často komplikované. Neznám Vaši situaci dopodrobna a i tak bych nemohla přímo nic poradit. Také jsem zažila pro mě bolestivý rozchod. Pomohlo mi, že jsme si na přímo vyjasnili, že už se nebudeme tolik vídat. A pak pomohl prostě čas a seznámení s někým novým. Cítím, že chcete kamarádský vztah udržet. Já osobně bych tomu dala čas, netlačila bych a hledala příležitost, jak si to vyjasnit. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam