Uzkost

Dobrý den. Léčim se s úzkosti a ADHD u prof. Paclta. Nyní jsem objednán k psychologovi a ještě do skupiny. Uzkost na mne přichází většinou při změnách pocasi. Beru 2x20 mg Citalopramu rano a buspiron vecer. Když mám uzkost mam v tu chvily obrovskou chut na sex. Pokud masturbuji a dojde k vyvrcholení, tak uzkost ustoupí. Nejsem si úplně jistý, jestli tohle dokazu psycholozce rici, tak se ptám zde. Můžete mi prosím poradit. Děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nejsem si jistý na co se ptáte. Sexuální aktivita včetně masturbace může vést ke snížení úzkosti. Stejně jako celá řada dalších činností, které nás uspokojují a odváději pozornost jinam - pro někoho to může být třeba sport, rybaření, čtení, pletení nebo relaxační technika. Výhodné bývá mít k dispozici více nástrojů - vyzkoušet a mít pro sebe různé způsoby jak se úzkosti zbavit. Podle situace pak mohu volit tu, která je aktuálně nejvhodnější, a když nezafunguje, vyzkoušet další. Pokud řešíte především stud, jak to říct psycholožce, předpokládám, že s podobným sdělením nejspíš nebudete zcela vyjímečný. Uvidíte také podle situace - pravděpodobně to není nejdůležitější informace o vás a vašich potížích, takže možná na to na prvních setkáních nepřijde řeč nebo nebudou vhodné podmínky. Na dalších setkáních to pak nejspíš bude již o něco snazší říct - vhodným můstkem může být sdělení, že považujete za důležité něco říct i když se stydíte. Nicméně nevidím důvod a nepovažuji za vhodné to před vaší terapeutkou dlouhodobě tajit. Ať se vám daří.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, může být, že masturbace působí proti úzkosti. Vlastně jste ale nepoložil otázku, takže mi není jasné, co potřebujete vědět. Co se týče masturbace samotné, nevidím na tom nic špatného, dokonce ani tehdy, pokud je to ventil z úzkosti, ovšem za předpokladu, že k tomu máte podmínky, soukromí. Co se týče hovoru s psycholožkou, domnívám se, že jí to sdělit můžete. Já osobně bych nejprve zkusila zobecnit téma: např. prosím potřeboval bych se poradit ohledně sexuality, uspokojování a teprve pokud bude psycholožka souhlasit, můžete problém zkusit formulovat.


Zpět na seznam