Úzkost

Dobrý den, studuji poslední ročník náročné vysoké školy, před prvními státnicemi se u mě projevila úzkostná porucha, je to už pár měsíců, fyzické příznaky úzkosti už naštěstí díky sportu a zvolnění tempa zmizely, ale stále trpím úzkostnými vtíravými myšlenkami, které jsou úplně nesmyslné. Například v klidu se ve svém pokoji učím a vzpomenu si ,,není někdo v mém pokoji,,? Vím že je to úplný nesmysl, ale bojím se těchto myšlenek, snažím se nezabývat se jimi, ale moc se mi to nedaří, nemůžu se díky nim soustředit a je to velmi nepříjemné. Psychologa navštěvuji, snažím se chodit mezi lidi, ale už nevím co dál pro sebe mohu dělat.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, za povzbudivé považuji to, že se vaše potíže výrazně zmírnili. Je možné, že v tuto chvíli nelze danými prostředky dosáhnout více. Možná se vám společně s psychologem podaří vymyslet další techniky, které vám pomohou myšlenky zastavit a přesměrovat pozornost. Dále mě napadá třeba kurz relaxačních technik, případně cvičení jako je jóga nebo tai-či. Pokud by to bylo potřeba, antidepresiva dokáží takovéto úzkostné projevy významně zmírnit. Držím palce
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, myslím, že chápu Vaše potíže, zažila jsem něco podobného jak v obdobích depresí, tak také v „normálních situacích“, kdy se mi něco hodně nedařilo. Vzpomínám si například na rozchod s přítelem a následný kolotoč úzkostných a nutkavých myšlenek, který nešel zastavit. Rozumově mi situace byla jasná, ale myšlení jako by si žilo svým vlastním životem, bylo pro mě zdrojem negativity, napětí a trápení. V té době a vždy, když se mi stane něco podobného, se snažím používat relaxační techniky, skvělá je pro mě jóga. Klíčové je tyto nutkavé a negativní myšlenky nepotlačovat, ale pozorovat s klidnou, nezaujatou myslí. Ony pak začnou ztrácet na intenzitě a postupně odcházejí. Nejde to hned, chce to trochu tréninku, přečíst si na toto téma třeba nějakou knihu a pomalu to zkoušet. Mně to pomáhá a věřím, že i u Vás se výsledky časem dostaví. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam