úzkost

Dobrý den,dcera má 3 týdny do porodu.Očekávám tak 1.vnouče a mám stupnující se úzkostné stavy.Doposud jsem se u ní obávala nákazy Covid 19.Nyní mám nastoupit do zaměstnání /uč.MŠ/,kde děti ani personál nebude mít roušku.Nejraději bych to řešila neplac.volnem,ale těhotenství prý nepatří do rizikové skupiny.Pocituji stoupající svírání na hrudi a nepravidelný rytmus srdce.Předem děkuji za odpovědˇ.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jestli jsem dobře pochopil, sama hodnotíte takovouto míru úzkosti jako přehnanou a hledáte způsoby, jak ji zmírnit či se ji naučit zvládat. Tyto způsoby lze rozdělit do 3 oblastí - změny v životním stylu, psychoterapie, farmakoterapie. Změny v životním stylu podrobněji popisuje peerporadkyně, já bych jen podtrhl význam tělesné aktivity (kondiční vytrvalostní sport - plavání, běh, cyklistika), cvičení typu jóga a tai-či, případně pro zvládání úzkosti speciálně sestavených relaxačních technik (autogenní trénink, Jacobsonova progresivní relaxacce). Neméně důležitá je pak smysluplná náplň dne, která dá méně prostoru zabývat se katastrofickými scénáři. V psychoterapii byste měla možnost se naučit další techniky zvládání úzkosti a zároveň blíže prozkoumat a pochopit kořeny vašich úzkostí. Navíc byste ve svém snažení měla spojence a nebyla se svými starostmi sama. Ve farmakoterapii je možné používat buď léky, které se užívají krátkodobě a nárazově (anxiolitika), nebo léky které jsou vhodné k pravidelnému dlouhodobému užívání (antidepresiva) - podrobněji by vám to vysvětlil psychiatr nebo váš praktický lékař. Jaká řešení zvolíte záleží především na vás. Někdy bývá nejúčinnější kombinovat všechny tyto 3 přístupy. Osobně bych nejméně doporučoval variantu "spolehnout se jen na léky" a ostatními možnostmi se nezabývat. Přeji ať je vám brzy lépe a všem se vám daří.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Z vašeho dotazu jsem usoudila, že jste přibližně v mém věku. /máme tříletou vnučku/ I já jsem z počátku nouzového stavu, pociťovala zvýšenou úzkost z onemocnění koronavirem. Projevovala se zejména ranní nevolností. Zvažovala jsem také neplacené volno. Nakonec jsem ale po celou dobu, za zvýšených hygienických podmínek, chodila do práce. Dnes jsem tomu ráda. Pravidelný denní režim mě velmi pomáhal. Pokud tedy nedostanete neplacené volno, dovolím si Vám doporučit , pracovat s úzkostí . Pomáhá např. dechová cvičení , relaxace a dostatek spánku, svalová cvičení, byliny... V případě, že nebudete zvládat úzkostné stavy sama , obrátila bych se na odbornou pomoc například Linku první psychické nemoci 116 123, která funguje nonstop. Hodně štěstí a radosti v toto výjimečné období Vašeho života. Katka


Zpět na seznam