Úzkost a strach

Dobrý večer Chtěla bych se svěřit s ním problémem. V posledních pár měsících se mi děje že má hrozný strach o sebe. O to že třeba usnu a už se neprobudim.. Mám pořád pocit že mám bušení srdce nebo že mi tluče málo nebo ba naopak hodně a mám prostě hrozný strach bojím se aby se to nestupňovalo. Nevím jestli mám nebo nemám vyhledat pomoc.. Předem děkuji za odpověď.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, mrzí mne, že vás poslední měsíce trápí strach o sebe. Rozumím také vaší obavě, aby se to nestupňovalo. Podle mého názoru je vhodné, abyste odbornou pomoc vyhledala. Stavy úzkosti mají tendenci se prohlubovat, pokud je neřešíme. Bylo by dobré podívat se po souvislostech, s čím ve Vašem životě v poslední době mohou Vaše obtíže souviset, co se například stalo v období kdy začaly, popřípadě co se změnilo. Určitě může mít vliv i aktuální celospolečenská situace. Máte jednak možnost obrátit se na psychoterapeuta v okolí vašeho bydliště. Celá řada odborníků nyní pracuje i online. Určitě lze zvážit i návštěvu psychiatra, který Vám může pomoci zmapovat charakter vašich obav a případně nasazadit psychiatrické léky pro zmírnění Vašich obav. Léčba může vést k odeznění strachu, který Vás nyní trápí. Psychoterapie pak může přinést hlubší porozumění událostem v životě, které souvisí s rozvojem úzkosti, snaží se také pomoci změnit psychologické pochody a vztahy, které úzkost udržují. Sama můžete určitě vyzkoušet nějaký druh relaxace (autogenní trénink, Jacobsonova progresivní relaxace) a také práci s dechem. Držím Vám palce, ať je Vám brzy lépe.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Zdá se mi, že vaše stavy lze přisoudit zvýšené úzkosti, která se typicky v těle projevuje právě způsobem, jaký ve svém dotazu popisujete. Zvýšené obavy o své zdraví a o svůj život spolu se stálou kontrolou sebe sama bývají pro úzkost a panické stavy typické. Obojí znám z vlastní zkušenosti velmi dobře. Dlouhou dobu jsem se pokoušela bojovat se svou úzkostí sama a jistě pomůže, když člověk žije zdravě, dobře spí, má dostatek pohybu, koníčků apod. Když je však míra úzkostného prožívání příliš velká, je na místě vyhledat odbornou pomoc. Mně osobně velmi pomohla psychoterapie, na které jsem měla možnost porozumět svým úzkostem a naučit se jim lépe čelit. Pokud jsou úzkosti silné, lze terapii kombinovat i s užíváním vhodných psychiatrických léků, které přinesou úlevu rychleji než terapeutická práce na sobě. Dlouhodobý přínos terapie je však podle mé zkušenosti naprosto zásadní. Přeji vám vše dobré a ať je vám brzy lépe.


Zpět na seznam